Alevi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, iftira ve yalan içerikli haber yayınladığı için Aydınlık gazetesine açtığı davayı kazandı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, mahkemenin Aydınlık gazetesini Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na verilen kamu statüsüne yönelik yaptığı haber nedeniyle suçlu bulduğunu duyurdu.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti geçtiğimiz yıl, Aleviliği dini inanç gurubu olarak tanıyarak Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na en prestijli sivil toplum örgütü anlamına gelen kamu tüzel kişilik statüsü vermişti.

Daha önce Eyalet Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan, Başbakan tarafından imzalanan statü, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nda temsil edilen bütün partiler tarafından da kabul edilmiş, karar oy birliği ile alınmıştı.

Mat kararı, “Bu kararla da Almanya’nın en güçlü, prestijli sivil toplum kuruluşu kimliğine kavuştuk. AABF kamu tüzel statüsünü kazandı. Alevilere hayırlı olsun. Bu tarihi bir kazanım, açılımdır. Yeni bir mücadelemizin başlangıcıdır. Kiliseler hangi hakka sahipse biz de sahip olacağız. Devletin bir partneri statüsünde özerkliğimiz ve bağımsızlımız daha güçlü olacak. Alevilik inancı Anayasa teminatı altına alındı” ifadeleriyle duyurmuştu.

Aydınlık gazetesi ise kararın ardından gazete manşetinden hedef göstererek, “Almanya’nın Aleviler üzerinden bölücük planı. PKK Bitiyor, AABF verelim. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Parlamentosu, Aleviliği, ‘ayrı din statüsünde’ tanıdı. Karar PKK bağlarıyla bilinen Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) çabalarıyla alındı” haberini yayınlamıştı.

Hüseyin Mat, mahkemenin Aydınlık gazetesini bu haber nedeniyle suçlu bulduğunu açıkladı.

Mat sosyal medya hesabında “Kazandık… Diz çökertemezsiniz, teslim alamazsınız… Haklı olduğumuz davamızdan bir dirhem geri adım atmadan, demokratik mücadelemizi inatla ve kararlılıkla sürdürmeye ve de hesap sormaya devam edeceğiz. Irkçı Perinçek’in ve yandaş medyanın AABK/AABF’ye yönelik iftira ve yalanları adalet duvarına çarparak çöp oldu.


Irkçı ve faşistlere karşı açmış olduğumuz davada, yaptıkları iftira ve yalan içerikli haberlerden dolayı, mahkeme bunları suçlu buldu. Bu; inanç ve insanlık düşmanlarına ders, Alevi ve dostlarına hayırlı olsun. İriliğimiz, dirliğimiz, birliğimiz daim olsun. Aşk ile” açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler
Alevi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi: Cemevlerimizin kapılarını ücretsiz tüm öğrencilerimize açıyoruz

Alevi

Sağlık Bakanlığı'nın açtığı mülakatta adaya ‘Alevi’ sorusu

Alevi

Garip Dede Cemevi Başkanı yeniden Celal Fırat seçildi

Alevi

AABF'de Genel Kurul yapıldı, yeni yönetim belli oldu