Alevi

Garip Dede Dergahı’nda kurban ve aşure lokmaları paylaşıldı

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Dergahı’nda bugün öğle saatlerinde Aşure lokması paylaşıldı. Onlarca Alevi yurttaşın katıldığı programda Aşureler pay edilmeden önce lokma duası yapıldı. Program açılışında Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat konuştu.

Aynı zamanda programa sanatçılar Muharrem Temiz, Tolga Sağ, Demali Çelik ve Gülcihan Koç da katıldı.

“KERBELA’DA YAŞANANLAR HALA YAŞANIYOR”

AABK Eşit Başkanı Mat, konuşmasında Türkiye’de Alevilerin yaşadıklarına değinerek şu ifadeleri kullandı:

Hala zorunlu din dersleri ile Alevi çocukları asimile ediliyor. Kerbela’da yaşananlar hala yaşanıyor ama Alevileri tüketebilirler mi? Bakın çevrenize hala ikrar vermiş yolunu sürdüren milyonlarca Alevi var. Bu tarih var oldukça devam edecek. Bugün burada sadece acımızı yaşamıyoruz aynı zamanda başımızı dik tutup bize dayatılanları reddetmek için bir araya geliyoruz. Aşuremizi değil coşkumuzu da ortak aklımızı da burada paylaşıyoruz. Nasıl ki Almanya’da Aleviler tüm anayasal haklarını elde ettilerse Türkiye de kabul edecek. Başka çareleri yok.”

Hüseyin Mat

“CEMEVLERİMİZ VE DERGAHLARIMIZ ŞU AN İŞGALA ALTINDA”

Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı ve Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat ise konuşmasında, “Cemevlerimiz ve dergahlarımız şu anda adeta işgal altında. Hacı Bektaş Veli Dergah’ı şu an müze olarak hizmet ediyor. Buranın Alevilere teslim edilmesini istiyoruz.” dedi.

Celal Fırat
Benzer Haberler
Alevi

Erdoğan: Allahsız, Muhammedsiz, Alisiz Alevilik olmaz

Alevi

AABK'den "Madımak 2023" projesi için yurt dışındaki Alevilere ve sosyalistlere çağrı

Alevi

Alevi kurumlarından HDP Genel Merkezi'ne ziyaret

AleviGüncel

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe: Gülşen’i tutuklayanlar Alevilere yönelik saldırılar karşısında harekete geçmiyor