DünyaGüncel

Erdoğan, Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ile ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Erdoğan, görüşmede ‘Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiğini, kurulacak yeni hükümetin Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini, Taliban’ın bazı Cumhuriyet liderleriyle geçiş dönemi için görüşmelerde bulunmasını bu bakımdan umut verici bulduğunu’ ifade etti.

Görüşmede göç konusunda iş birliğinin, karşılıklı anlayış ve çıkarlara dayalı ilerletilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğunu, bu bakımdan İran’la temas halinde olduğumuzu ve sınırlarda ilave önlemler alındığını dile getirdi. Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Afgan halkına Afganistan’da ve Afganistan’a komşu ülkelerde, özellikle İran’da yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan görüşmede, Afganistan’da geçiş dönemi tesis edilemezse, göç baskısının artacağını, bu durumun herkes için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiğini, kurulacak yeni hükümetin Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini, Taliban’ın bazı Cumhuriyet liderleriyle geçiş dönemi için görüşmelerde bulunmasını bu bakımdan umut verici bulduğunu ifade etti.

Görüşmede her iki taraf ülkelerdeki orman yangınlarıyla ilgili geçmiş olsun dileklerini iletirken, Erdoğan Türkiye’de orman yangınlarının kontrol altına alındığını, Yunanistan’ın orman yangınlarıyla mücadelesine de katkı vermeye hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkilere dair Ortak Eylem Planında yer alan mekanizma ve projeler noktasında ilgili kurumlar arasındaki toplantıların başlamasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarını yeniden canlandırmak gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nden 18 Mart Mutabakatından kaynaklanan yükümlülüklerini samimi bir şekilde yerine getirmesinin beklendiğini belirtti. Erdoğan, Türkiye’yi güvenli üçüncü ülke ilan etmenin uluslararası yükümlülükleri ortadan kaldırmadığını, bu konuda samimi bir işbirliği sergilenmesinin beklendiğini  ifade etti.

(Fotoğraf: T.C. Cumhurbaşkanlığı)

Benzer Haberler
Güncel

İletişim Başkanlığı bütçesinin yüzde 60, personel giderinin yüzde 40 artırılması öngörüldü

Güncel

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: Biz Türkiye’nin kimliğinin bir Batı kimliği olduğuna inanıyoruz

Güncel

TÜGVA yöneticisi işe gitmeden düzenli maaş almış

Güncel

AİHM: Cumhurbaşkanı’na hakaretten hapis cezası verilmesi ifade özgürlüğünün ihlali