Güncel

Yunanistan Göç Bakanı: AB’ye gelmeye çalışabilecek mülteci ve göçmenler için giriş kapısı olmayacağımızı açıkça söylüyoruz

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, Afganistan’daki gelişmelere ilişkin, “Avrupa Birliği’ne gelmeye çalışabilecek mülteci ve göçmenler için giriş kapısı olmayacağımızı ve olamayacağımızı açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle başlayan ve Taliban’ın ülkenin kontrolünü geçirmesiyle artacağı değerlendirilen göç dalgasıyla ilgili Yunanistan’dan da bir açıklama geldi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Göç Bakanı Notis Mitarachi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, krize karşı AB ülkelerine ‘ortak yanıt verme çağrısı’ yaptı.

Mitarachi, Yunanistan’ın Afganistan’da tırmanan çatışmalardan kaçan Afgan göçmenler için bir AB’ye giriş kapısı olmayacağını vurguladı.

“Avrupa Birliği’ne gelmeye çalışabilecek mülteci ve göçmenler için giriş kapısı olmayacağımızı ve olamayacağımızı açıkça söylüyoruz” diyen Mitarachi, şunları söyledi:

“Milyonlarca insanın Afganistan’dan ayrılıp Avrupa Birliği’ne gelmesine izin veremeyiz. Ve kesinlikle Yunanistan üzerinden olmaz.” Yunan Bakan, “Çözüm ortak olmalı ve bir Avrupa çözümü olmalı” diye ekledi.

(Fotoğraf: Facebook-Notis Mitarachi)

Benzer Haberler
Güncel

İletişim Başkanlığı bütçesinin yüzde 60, personel giderinin yüzde 40 artırılması öngörüldü

Güncel

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: Biz Türkiye’nin kimliğinin bir Batı kimliği olduğuna inanıyoruz

Güncel

TÜGVA yöneticisi işe gitmeden düzenli maaş almış

Güncel

AİHM: Cumhurbaşkanı’na hakaretten hapis cezası verilmesi ifade özgürlüğünün ihlali