Dünya

Yunanistan’da yangın uçaklarının yanlış kullanımı nedeniyle suçlanan komutan istifa etti

Yunan Ordu Hava Kuvvetleri Komutanı Yorgos Kumentakis istifasını sundu. Basında yer alan haberlere göre Kumentakis, son günlerde ülke genelinde çıkan yangınlara karşı Chinook helikopterlerinin kullanımı nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

Euronews’te yer alan habere göre; Kumentakis’in yangınlara karşı helikopterlerin konuşlandırılmasındaki gecikmeler için “günah keçisi” olarak hedeflendiği de ileri sürülüyor. Kumentakis bu şekilde suçlanan iki yetkiliden biri. İkinci kişinin de Teknik Departman müdürü olduğu bildirildi.

Yerel medyada yer alan iddiaya göre Kumentakis’in istifası, son günlerde kendisine uygulanan baskıların ardından geldi. Koumentakis’in pratikte kariyerinin sonu anlamına gelecek başka bir departmana transfer edilmesi planlanıyordu ancak istifa ile bu durum gerçekleşmemiş oldu.

Komutanın, istifasından önce Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ile sert bir görüşme yaptığı da kulis bilgisi olarak basına yansıdı.

YÜKSEK KURUL TOPLANIYOR

Silahlı Kuvvetler Yüksek Kurulu’nun, yıkıcı yangınların söndürülmesinde Chinook helikopterlerinin katılımıyla ilgili sorumluluğun olup olmadığını belirlemek amacıyla toplandığı bildiriliyor.

Geçen hafta hükümet, birkaç alanda kontrolden çıkan yangınlara karşı mücadeleye Yunan Silahlı Kuvvetlerini dahil etmeye karar vermişti.

(Fotoğraf: ANKA)

Benzer Haberler
Dünya

ABD Dışişleri Sözcüsü Price, Erdoğan'ın F-16 açıklamasını yalanladı

Dünya

Irak Savaşı döneminin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yaşamını yitirdi

Dünya

Lübnan'da, Beyrut Limanı patlaması soruşturmasını protesto edenlere ateş açıldı

DünyaGüncel

Taliban'dan dünyaya mesaj: İç işlerimize karışmayın