Güncel

Konya Valiliği’nden Diyarbakırlı Dal ailesine yapılan saldırı hakkında açıklama

Dün (21 Temmuz) Konya’da Diyarbakırlı Dal ailesine yapılan, 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı hakkında Konya Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada saldırının ‘ırkçı bir saldırı’ olduğuna dair iddialar yalanlandı, olayın bir ‘hayvan otlatma kavgası’ olduğu ifade edildi.

Tartışmanın iki ayrı mahalle sakini olan aileler arasında mera kavgası olarak başladığı ve büyüyerek taşlı-sopalı kavga haline geldiği ifade edilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“21.07.2021 tarihinde İlimiz Meram ilçesi Çarıklar Mahallesinde; 2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür.  Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.  

Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır. Olayla ilgili çok yönlü adli soruşturma devam etmektedir. Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır. Bu tür provokatif paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir.”

NE OLMUŞTU?

En az 60 kişi olduğu ifade edilen bir grubun Diyarbakırlı Dal ailesine gerçekleştirdiği saldırıda, aile üyelerinde Hamza Dağ öldürülmüştü. Aile üyeleri, konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na yaptıkları açıklamalarda, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu.” demişlerdi.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kürt dilini, kimliğini varlığını red edenler, Kürt düşmanlığı yapanlar bu saldırıların müsebibidir. Kürtler misafir değil başkaları da ev sahibi değil.” demişti.

Benzer Haberler
Güncel

Bakan Karaismailoğlu: Marmara Denizi'nin nefes alması için Kanal İstanbul'u yapmanız gerekiyor

Güncel

Kılıçdaroğlu: Hedefimiz seçim

Güncel

Bahçeli: Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yoktur

Güncel

İddia: Erdoğan, Kavcıoğlu’nun İngilizcesinin yetersiz olmasına ve enflasyon konusunda kendisini yanıltmasına kızdı