DünyaGüncel

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye’nin AB’ye üye olmasını beklemiyorum

Görevi bırakmaya hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel, düzenlediği basın toplantısında “Ankara’yla yakın ilişkiler istediğini” ama “Türkiye’nin AB’ye üye olmasını beklemediğini” ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eylül ayındaki seçimlerde görevi bırakması öncesinde son geniş kapsamlı basın toplantılarından birini düzenledi. Gazetecilerden çok sayıda soru alan Merkel,Türkiye’yle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

‘TÜRKİYE’NİN AB’YE ÜYE OLMASINI BEKLEMİYORUM’

Reuters’ın aktardığı habere göre Almanya Başbakanı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ye yapılan anlaşma kapsamında çok sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmasından övgüyle söz etti. Merkel, “Türkiye Suriyeli sığınmacılarla ilgilenmek konusunda sıradışı bir iş yapıyor. Bu anlaşmanın devam etmesini istiyorum, insanlar için en iyisi bu” ifadelerini kullandı.

Merkel, Ankara’yla yakın ilişkiler istediğini ama Türkiye’nin AB’ye üye olmasını beklemediğini belirtti.

Merkel ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında Kıbrıs konusunda son zamanlarda yaşanan anlaşmazlığın ilişkileri daha da zorlaştırdığını ve farklılıkları çözmek için sabır gerektiğini söyledi. Görüşmelerle ilgili soru sorulduğunda gazetecilere verdiği demeçte, “Bir aksilik oldu ama cesaretimiz kırılmamalı” dedi.

Benzer Haberler
Dünya

Beyaz Saray: Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz

Dünya

Görevden alınan Tunus Başbakanı Meşişi: Görevi Cumhurbaşkanının atayacağı kişiye devretmeye hazırım

Dünya

Biden: Irak'ta yıl sonuna kadar muharip görevde kalmayacağız

Güncel

AKP'li Bülent Turan: Gururla söylüyorum ki Çin'den sonra en çok büyüyen ikinci ülke Türkiye