DünyaGüncel

Biden, eski senatör Flake’i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği eski Arizona senatörü Jeff Flake, “ABD çıkarlarını yurt dışında temsil eden güçlü, deneyimli ve kabiliyetli bir ekibe katılmaktan ötürü memnuniyet duyarım” ifadelerini kullandı.

Büyükelçiliğinin her iki ülke için de önemli bir zamanda çok önemli bir görevlendirme olduğunu vurgulayan Flake, eşi Cheryl ile “Türkiye’nin sıra dışı insanlarını tanımayı dört gözle beklediklerini” belirtti.

AA’da yer alan habere göre; “Senato tarafından onaylanırsam, yurt dışında ABD çıkarlarını temsil eden güçlü, deneyimli ve yetenekli bir ekibe katılmaktan memnuniyet duyacağım.” diyen Flake, “Hem ABD Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda görev yapmış biri olarak, Kongrenin ABD dış politikasında oynadığı rolü anlıyor ve takdir ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin küresel liderliğinin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını belirten Flake, “Biden yönetimi, bu aday gösterme ile Amerikan dış politikasının ve diplomasisinin en iyi geleneğini ve parti siyasetinin kenara bırakılması gerektiği inancını teyit ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Arizona eyaletini temsilen Cumhuriyetçi olarak Kongrenin iki kanadında da görev yapan Flake, eski Başkan Donald Trump’a muhalefetiyle biliniyor.

(Fotoğraf: Facebook-Jeff Flake)

Benzer Haberler
Dünya

Beyaz Saray: Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz

Dünya

Görevden alınan Tunus Başbakanı Meşişi: Görevi Cumhurbaşkanının atayacağı kişiye devretmeye hazırım

Dünya

Biden: Irak'ta yıl sonuna kadar muharip görevde kalmayacağız

Güncel

AKP'li Bülent Turan: Gururla söylüyorum ki Çin'den sonra en çok büyüyen ikinci ülke Türkiye