Kadın

TBB Başkanı Feyzioğlu: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Usulen ve esasen tekrar gözden geçirilmeli; yeniden imzalanmalı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla çıktığı İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin, “Usulen ve esasen tekrardan gözden geçirilip, Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclis tarafından konu değerlendirilmeli, yeniden imzalanması yoluna gidilmelidir.” dedi.

Feyzioğlu, TBMM Kadına Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’na katıldı. Feyzioğlu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Sözleşmeden Türkiye’nin imzasını çekmesinin usulen ve esasen yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Usulen ve esasen tekrardan gözden geçirilip, Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclis tarafından konu değerlendirilmeli, yeniden imzalanması yoluna gidilmelidir. Rahatsızlık duyulan maddeler varsa yorum şerhi koyup Türkiye’nin duyduğu sıkıntı, o maddeleri nasıl anlaması gerektiği beyanı yapılabilir. Böylece hem iç hem de dış kamuoyuna şiddetle mücadelede çok kararlı bir mesaj vermiş oluruz kanaatindeyim” 

İHA’nın aktardığı habere göre; televizyonlardaki dizilerde yer alan ayrımcı dilden kurtulmak gerektiğini de söyleyen Feyzioğlu, kadın-erkek eşitliğinin temel alınması gerektiğini ifade etti.

Feyzioğlu, ilk şiddet fiilinden itibaren sistemin müdahale etmesi gerektiğine işaret ederek, “Bakanlıklar ve uygulamacılar arasında şiddeti küçümseyen sistem yerine gereğini yapan, karşılığı veren, şiddetin bir daha olmaması için tedbirler alan bir sistem kurmalıyız. O anda kol kanat gerecek bir yapıya ihtiyaç var”

(Fotoğraf: Twitter/metinfeyzioglu)

Benzer Haberler
GüncelKadın

Konya'da hastaneye giden 17 yaşındaki kız çocuğunun, 10'dan fazla kişinin cinsel istismarına uğradığı ortaya çıktı

Kadın

Öğrencisini taciz eden Celal Şengör, kendisini savundu

DünyaKadın

Taliban, kadın işçilere evde kalmalarını söyledi

Kadın

Mersin'de polis memuru Burak Aykul tarafından öldürülen Feray Şahin için anma töreni