DünyaGüncel

Reuters: Erdoğan 3 ay beklemek zorunda kaldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın NATO Zirvesi’nde görüşmesi dış basında gündem olmayı sürdürüyor. Reuters haber ajansı, konuyla ilgili “Erdoğan ve Biden anlaşmazlık konularının gölgesinde bir araya geliyor” başlığıyla bir analiz yayımladı. Analizde ‘Erdoğan’ın Biden ile görüşmek için 3 ay beklemek zorunda kaldığı’ değerlendirmesine yer verildi.

Reuters, haberinde “Washington ile zorlu ilişkilere yabancı olmayan bir isim olan Cumhurbaşkanı Erdoğan sert anlaşmazlıklar ve yeni başkanın Türkiye’ye karşı mesafeli tavrının gölgesinde ABD Başkanı Biden ile görüşecek” yorumuna yer verdi.

“GÖRÜŞME ZORLU OLACAK”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, “NATO zirvesinin ardından Biden ile neden yeni bir dönem başlamasın? Görüşme kolay bir görüşme olacak mı? Hiç sanmıyorum ama kimse umutsuz da değil dedi.

Reuters’a konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Türkiye için ulusal güvenlik konusu olan bu konulardan geri adım atılması mümkün değil dedi.

“ERDOĞAN 3 AY BEKLEMEK ZORUNDA KALDI”

Erdoğan’ın Biden’la göreve başlamasından sonra ilk kez yüz yüze görüşeceği hatırlatılan haberde, cumhurbaşkanın üç ay beklemek zorunda kaldığı belirtildi. “Biden’dan önceki Başkan Donald Trump ile sorunları kişisel ilişkilerini kullanarak çözen Erdoğan için Beyaz Saray’ın daha mesafeli ve eleştirel yeni tutumu işleri zorlaştırıyor yorumunda bulunuldu.

“OLASI GÖZÜKMÜYOR”

Haberde, “İki ülke arasındaki gerilimlerin başında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması geliyor. Bu durumda iki tarafın görüşmeleri sürdürmesi durumunda bile çok mesafe katedebilmesi pek olası gözükmüyor” ifadelerine yer verildi.

Analizde, “Biden yönetimi, 2013 yılında hükümet karşıtı Gezi Parkı protestoları nedeniyle üç yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını talep ederek Türkiye’nin insan hakları ihlali siciline eleştirisinin dozunu artırmıştı. Normalde bu tarz konularda hırçın bir tutum sergileyen Erdoğan sessizliğini korurken bu sessizlikte ABD’li yatırımcıları ülkeye çekmek ve ekonomiyi koronavirüs salgınının etkilerinden kurtarmak ve baskı altındaki lirayı rahatlatmak istemesinin de payı bulunuyor” değerlendirmesine yer verildi.

(Fotoğraf: T.C. Cumhurbaşkanlığı)

Benzer Haberler
Güncel

Sedat Peker'den 10. video geldi

Güncel

Ahmet Şık'tan Veyis Ateş'e yanıt

Güncel

Hazine'nin 3,3 milyon yolcu garantisi verdiği Ankara Tren Garı'nı 208 bin kişi kullandı

Güncel

Batman Müzesi'nde 20 altın sikke kayıp: Piyasa değeri 10 milyon TL