Güncel

AKP’li Özlem Zengin: Hazırlanan kanun, diğer ülkelerden daha ileride

AKP’nin TBMM gündemine getirmeye hazırlandığı ‘Hayvanları Koruma Kanunu teklifiyle ilgili açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, “Hazırlanan kanun, diğer ülkelerden daha ileride. Hayvanlara eziyet edenler, işkence edenler ve öldürenler, ceza yaptırımına tabi olacaklar” dedi.

DHA’da yer alan habere göre; Zengin, kanunu hazırlarken birden fazla bakanlıkla çalıştıklarını, buradaki en önemli meselenin ise yaklaşımı değiştirmek olduğunu söyledi.

Zengin, “Hazırlanan kanun, diğer ülkelerden daha ileride. Hayvanları refahını artırarak yaşatmak, tedavi etmek, onlara karşı suç işleyenleri cezalandırmak. Daha önceki kanunda hayvanlara karşı işlenen suçlarda ‘sahipli’ ve ‘sahipsiz hayvan’ ayırımı yapılarak, özellikle sahipli hayvanlar bir ‘mal’ olarak değerlendirilerek, ceza veriliyordu ama şimdiki düzenlemede artık hayvanlar bir can olarak telakki edilecek, bir cana karşı işlenen suç olarak görülecek. Cezalar da ona göre verilecek. Hayvanlara eziyet, işkence edenler ve öldürenler bir ceza yaptırımına tabi olacaklar. İstisnaları var tabi. Kaygı duyanlar var. İşte ‘Kurban kesemeyecek miyiz’, ‘Et yemeyecek miyiz’. Öyle şey olur mu? Onlar zaten mevcut kanunda korunuyor” diye konuştu.

(Fotoğraf: Twitter | Özlem Zengin)

Benzer Haberler
Güncel

Sedat Peker'den 10. video geldi

Güncel

Ahmet Şık'tan Veyis Ateş'e yanıt

Güncel

Hazine'nin 3,3 milyon yolcu garantisi verdiği Ankara Tren Garı'nı 208 bin kişi kullandı

Güncel

Batman Müzesi'nde 20 altın sikke kayıp: Piyasa değeri 10 milyon TL