Emek

Sakarya’da havai fişek fabrikasında 7 işçinin ölümüne neden olan patlamanın davası bugün görülüyor

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 7 kişinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin açılan dava bugün görülüyor.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Hendek Davası’nın üçüncü duruşması öncesi aileler ve avukatlar basın açıklaması yaptı.

7 işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili davanın üçüncü duruşması saat 10.00’da başladı.

Hendek’te havai fişek fabrikasındaki patlamada oğlu Halis Yılmaz’ı kaybeden Muammer Yılmaz, dava esnasında Sakarya Baro Başkanı’na ve MÜSİAD Başkanı’na “Üç beş kodaman daha fazla para kazanacak diye ben oğlumu 18 kemik aldım. Hangi sıfatla buradasınız? Hangi sıfatla geldiniz? sözleriyle tepki gösterdi:

2 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Tutuklu sanıklardan Yaşar Coşkun ile Hasan Ali Velioğlu’nun tutukluluk hallerinin devamına ve tutuklu sanıklar Asiye Angın ve Erşan Öztürk’ün tahliyesine karar verildi. 

AVUKATI TEHDİT ETTİ

Dava sonrası açıklamalarda bulunan Avukat Can Atalay, tutuklu patronun dönüp avukatları tehdit ettiğini belirterek “‘Hangi davaları takip ettiğinizi biliyoruz. biz o davalardaki insanlara benzemeyiz, biz başkayız’ dedi.” ifadelerini kullandı. Atalay, “Bundan sonra buradaki herhangi bir kişinin işine vücut bütünlüğüne en ufak bir şey olursa sorumlusu Coşkun ailesidir, kolluktur. İster suç duyurusu deyin, ister uyarı deyin” dedi.

Atalay, şöyle konuştu:

“Tahliyelerden başlayalım, ustabaşı Erşan’ın tahliyesinin bizce izahı yok. Bu işyerinde 7 işçi ölmüş, bu iş yeri daha öncesinde birçok kez patlamış. Bir bütün olarak işçi yatıştırmaya, işçi canını sarf malzemesi olarak görmeye alışmış bu iş veren ve elemanları, yöneticileri. Erşan bunlardan bir tanesi. Mesele 7 işçinin canı, mesele oradan sağ kurtulan bu insanlar. Duruşma salonunda bugün tutuklu bir patron, dönüp avukatları tehdit etti. Dedi ki; ‘biz o davalardaki insanlara benzemeyiz, biz başkayız’. Bundan sonra buradaki herhangi bir kişinin işine, vücut bütünlüğüne en ufak bir şey olursa sorumlusu Coşkun ailesidir, kolluktur. İster suç duyurusu, ister uyarı deyin. Biz buradayız cübbemiz ile duruşma salonunun içerisinde, ama duruşma salonun dışarısında gerekirse cübbemiz olmadan bir kere daha ‘18 kemiğini aldım evladımın, hangi sıfatla buradasınız?’ sorusuna üzerine yürüyerek cevap verene biz engel oluruz. Tahliyelere biz katılmıyoruz, bu davanın takipçisiyiz.”

NE OLMUŞTU?

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 günü patlama meydana gelmiş, 7 işçi yaşamını yitirmiş, çoğunluğu işçi 127 kişi yaralanmıştı.

6 Ocak 2021’de görülen ilk duruşmada dava, ‘fiziki yetersizlik’ nedeniyle 15 Mart’a ertelendi. Mahkemeye heyeti, tutuklu bulunan 5 sanığın bir sonraki duruşmaya kadar tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Davanın ikinci duruşmasında ise, verilen ara karara göre mahkeme tutuklu sanık İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozkurt tahliye edilmiş, Yaşar Coşkun, Hasan Ali Velioğlu, Asiye Angın ve Erşan Öztürk’ün tutukluluğuna devam kararı verilmişti. Tutuksuz sanık Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında ise yurtdışı yasağı ve imza kararı verilmişti.

Davaya dair gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Fotoğraf: Evrensel

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"