Dünya

Pentagon, Kabil’deki Havalimanı’nın güvenliğine ilişkin Türkiye ile ön görüşmelerin yapıldığını açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD’nin çekilmesinden sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliği için Türkiye ile ön görüşmeler yaptıklarını ve Erdoğan’ın bu konudaki kararına saygı duyduklarını söyledi.

AA’nın aktardığı habere göre; günlük basın toplantısında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, şartları yerine getirildiği takdirde Türkiye’nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlayabileceği sözlerine ilişkin soruya yanıt veren Kirby, bu açıklamalardan haberdar olmadığını ancak Ankara ile bu konuda görüşmelerinin olduğunu belirtti.

“DEVAM EDEN GÖRÜŞMELERİMİZ VAR”

Kirby, “Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vermesi gereken bir karar ve buna saygı duyuyoruz ama tabii ki bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha önce de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi şekilde olursa olsun sadece ABD’nin değil aynı zamanda diğer ulusların da Kabil’de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli olacak.” diye konuştu.

▪️Reuters haber ajansı, dün ABD’li ve Türk yetkililere dayandırdığı haberinde Türkiye’nin NATO Afganistan’dan çekildiğinde Kabil’deki havaalanını korumayı ve işletmeyi teklif ettiğini yazmıştı. Haberde ABD’li yetkililerin Türkiye’nin güvenilirliği konusunda kaygılar olduğunu söylediği ifade edilmişti. Habere göre Türk yetkililer ise planın henüz son şeklini almadığını söylemişti.

(Fotoğraf: Twitter/John Kirby)

Benzer Haberler
DünyaGüncel

İstanbul Brezilya Konsolosluğu önünde aşırı sağcı Bolsonaro'ya karşı eylem

Dünya

İran'da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimlerini Reisi kazandı

DünyaGüncel

Macron ve Merkel’den ortak Türkiye mesajı

Dünya

Biden ve Putin’den ortak bildiri