Özel Haber

Erdoğan ‘Millet açsa doyurun’ demişti: İşte halkın parasıyla doyanlar

Yol TV Editörü
Hilal SUSUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP grup toplantısında muhalefete seslenerek “Millet açsa siz doyuruverin” demesi tüm toplumun tepkisini çekmişti. AKP’li isimler tek maaşla yetinmezken, AKP’ye yakın bürokratların maaşları son günlerde gündeme geliyor. Peki Erdoğan’ın rahatsızlık duyduğu ‘millet’ açken tok olanlar kimler? Sizin için derledik:

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül: Bakan yardımcılığından maaşı 27 bin 917 lira olan Gül, Sun Express Yönetim Kurulu üyeliğinden ise aylık 3 bin 750 euro.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Salim Arda Ermut: Varlık Fonu Genel Müdürlüğüne 14 bin 917 lira maaşla atanmasının üzerinden 3 ay geçen Ermut, TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliğine de 52 bin lira maaşla atandı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar: Bakan yardımcılığından 27 bin 917 lira maaşı olan Birpınar, Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığından ise aylık 18 bin lira huzur hakkı alıyor.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdür Vekili Yunus Bekir Uçar: TBMM KİT komisyonu tutanaklarına göre Uçar, Genel Müdürlük maaşının haricinde özel bir şirkette de bordrolu çalışıyor.

Bürokrat Hüseyin Aydın: Geçtiğimiz günlerde Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden alınan Aydın, 2 ayrı yerden daha maaş alıyor. Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden aylık 56 bin lira alan Aydın, Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığından ise aylık 18 bin lira alıyor.

Bürokratlar Mehmet Bostan, Osman Dinçbaş ve Mehmet Ceylan Kaynak: PETKİM 2020 Yılı Genel Kurul Toplantı Tutanağı’na göre AKP’li üç bürokratın PETKiM Yönetim Kurulu üyeliğinden aylık 44 bin lira maaş aldığı tespit edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Daire Başkanı Fatih Kılınç: Daire Başkanlığı’ndan aylık 12 bin lira maaş alan Kılınç, TÜPRAŞ Yönetim Kurulu üyeliğinden ise aylık 52 bin lira alıyor.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar: MERSİS’te yer alan bilgilere göre Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Uçar’ın aynı zamanda, Sebit Eğitim Bilgi Teknolojileri A.Ş.’de (Türk Telekom’ a ait) Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu tespit edildi.

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Atilla Koç: Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden 05.03.2020 tarihinde ayrılan Koç’un MERSİS’te yer alan bilgilere göre Kule Hizmet ve İşletmecilik A.Ş.’nin (Turkcell’e ait bir firma) Yönetim Kurulu üyesi olduğu tespit edildi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler: Atilla Koç gibi Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden 05.03.2020 tarihinde ayrılan Güler, Superonline A.Ş.’nin (Turkcell’e ait bir firma) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı tespit edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Akış: Mustafa Akış, Başdanışmanlık dışında TRT Yönetim Kurulu üyeliğinden de maaş alıyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan: Bakan yardımcılığından 27 bin 717 lira maaş alan Alpaslan, Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden 7 bin 691 bin dolar ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden kar payı olarak 84 bin 556 bin lira maaş alıyor. Kuveyt Türk 2021 Genel Kurul Tutanağı’na göre Alpaslan’ın bir aylık maaşı yaklaşık 178 bin lira.

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy: Vakıflar Genel Müdürlüğünden aylık 14 bin 917 bin lira alan Ersoy, Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden 7 bin 691 bin dolar ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden kar payı olarak 84 bin 556 bin lira maaş alıyor. Ersoy’un aylık maaşı yaklaşık 165 bin lira.

750 MİLYON DOLAR NEREDE?

Sedat Peker dokuzuncu videosunda bir iddiada bulunarak Demirören’in Ziraat Bankası’ndan çektiği 750 milyon doların ne faizini ne de ana borcunu ödemediğini söylemişti. Bu iddia üzerine CHP’li vekil Ali Haydar Hakverdi, Ziraat Bankasına bir dilekçe yazarak 750 milyon doların akıbetini sormuştu. Banka ise ‘müşteri sırrı’ diyerek tüm soruları geri çevirmişti.

KYK borcunu ödeyemeyen mezunlar, borçlarını ödeyemediği için traktörlerine hayvanlarına haciz gelen çiftçiler varken AKP’ye yakın isim olan Demirören ailesinin 750 milyon dolarlık borcunu ödememe iddiası tepki çekti. Twitter’de #750MilyonDolaraNeOldu etiketi gündem oldu.

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"

EmekÖzel Haber

Motokurye Kargo İşçileri Koordinasyonu yola çıktı: En önemli sorun ehliyetsiz ve sigortasız çalışma

GüncelÖzel Haber

Biden-Erdoğan görüşmesinden ne çıkar?

EmekÖzel Haber

İşçi düşmanı yasa tasarısı TBMM'den geçti