Güncel

Bakırköy’de sanatçılardan eylem: Çocuğuna ekmek götüremeyerek intihar eden sanatçıların ölümüne sebep olmayın

Pandemi sürecinde sanatçıların yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için Bakırköy Meydanı’nda toplanan Sanat Meclisi, eylem yaparak iktidara çağrı yaptı. Müzisyenler enstrümanlarıyla eylem yaparken, Ortadirek Tiyatrosu’ndan oyuncular sahne kostümleriyle destek verdi.

Müzikli, performanslı eylemde yapılan basın açıklamasında, pandemi sürecinde sanatçıların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken açıklamada iktidarın kendilerine hiç destek olmadığı vurgusu yapıldı. Kiralarını ve faturalarını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten sanatçılar kendilerine sürekli sunulan vaatlerin gerçekleştirilmediğine dikkat çekti.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Okunan basın açıklaması metni şu şekilde:

“Dünyada ve ülkemizde çok büyük bir salgın yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. 16 ay önce salgın başlarken ülkeyi yönetenlerin ilk işi, bizleri kapatmak oldu. Bizler, o tarihten bu yana para kazanamaz olduk. Hayati ödemelerimizi yapamaz olduk. Ama bizi yönetenler o tarihten bugüne, bize destek olacaklarına dair sözler verdiler. Bize “Bekleyin” dediler. Bize “Çareler sunacağız” dediler. Bizler beklemeye koyulduk. Hayat zordu. Ailemizi, çocuklarımızı geçindiremez olduk. Kiralarımızı, faturalarımızı veremez olduk. Ama ülkeyi yönetenler bize, “Bekleyin” demeye devam etti. Biz bekliyorduk ama hayatın ödemeleri bizi beklemiyordu. Bir zaman sonra üstümüze hacizler gelmeye başladı. Hep birlikte “Yeter, ölüyoruz” dedik. Bağırdık ama bizi duyan kimse olmadı. Müzik aletlerimizi sattık. Biz bu halde yaşamaya devam ettik. Bıçak kemiğe dayandı.”

“ONLARCA SANATÇI ARKADAŞIMIZ İNTİHAR ETTİ, ARTIK YALANLARDAN BEZDİK”

Ailesinin yüzüne bakamayan onlarca sanatçı arkadaşımız, intihar etti. Anayasanın 14. maddesi açıkça “Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur” diye yazmasına rağmen bizler, ülkenin sanatçıları, geçen kışı soğukta, yarı aç, yarı tok geçirdik. Şimdi yaz geldi. “Tamam” dedi yönetenler, normalleşiyoruz. Bir baktık, her taraf açıldı ama sanat alanlarının kapısı hala kilitli. Artık yalanlardan bezdik.”

Bugün siz halkımızın önünde ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz: Çalıştığımız alanların kapılarını açın. Biz kendi ekmeğimizi kendimiz kazanmak, kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyoruz.”

“AVM’LER AÇIKSA SAHNELERİMİZİ DE AÇIN”

Performans eylemi sırasında konuşma yapan Osman Genç, “Çözüm aşıysa aşı olalım. Avm’ler açıksa sahnelerimizi de açın. Açlıktan yokluktan borçlarından çocuğuna ekmek götüremeyerek intihar eden sanatçıların ölümüne sebep olmayın. 16 aya varan Koronavirüs salgınında sözde verdiğiniz önlem paketlerinle çözüm olabileceğinizi düşünmeyin. Anayasada sanatı ve sanatçıyı korumak la ilgili olan 64.maddeye anlayışınız ölümü gösterip sıtmaya razı etmekse, biliniz ki razı değiliz. Sizden ve yerel yönetimlerden gerçek çözümler bekliyoruz. Vergilerimizi hem devlete hem yerel yönetimlere ödüyorsak, bu vergilerin insanca yaşamımızı sağlamasını istiyoruz. Tüm sanat kurumlarının açılmasını, vergi indirimi, elektirik, su kiralarının giderilmesini, yövmeyeli çalışan sanatçılarımıza ve sanat atölyelerine iş güvencesi ve sigorta istiyoruz” ifadelerini kullandı.

(Fotoğraf: T24)

Benzer Haberler
Güncel

Sedat Peker'den 10. video geldi

Güncel

Ahmet Şık'tan Veyis Ateş'e yanıt

Güncel

Hazine'nin 3,3 milyon yolcu garantisi verdiği Ankara Tren Garı'nı 208 bin kişi kullandı

Güncel

Batman Müzesi'nde 20 altın sikke kayıp: Piyasa değeri 10 milyon TL