Emek

Adana’da A-101 Market doğum iznindeki kadın işçiyi Kod 48 ile işten çıkardı

Mağaza-Market Sendikası (Mağaza-Market Sen) Adana’da A101 Market şubesinde, doğum izninde olduğu halde Kod 48 gerekçe gösterilerek işten atılan işçi için açıklama yayınladı.

Normal şartlarda çalışan hamile kadınların 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere 16 haftalık bir izin hakkı bulunuyor. Adana A101’de ise market işçisi kadın, hamileliğinin 8 ayı boyunca izinsiz çalışmaya sabredip en sonunda iznini kullanmaya karar verdi. 

ŞİRKETTEN GELEN AÇIKLAMA: “YAPACAK BİR ŞEY YOK”

A-101 yönetimi ise hamile kadını daha izninin birinci ayında kod 48 gerekçe göstererek işten çıkarttı. Mağaza Market Sendikası’nın konuya ilişkin yayınladığı açıklamada bu olay şu şekilde anlatılıyor:

“Kod 48 “işverenden izin almadan devamsızlık” anlamına geliyor. Mağaza müdürü işçinin iznini işletmeye bildirmedi. Durumu fark eden işçi kendisi bildirimde bulundu. Şirket merkezinden aldığı yanıt ise “yapacak bir şey yok” oldu. İşçi hakkı yiyen bu işletme, önüne çıkan her fırsatı değerlendiriyor. Doğum izninde 1 yılını doldurup kıdem tazminatı alacak işçinin, kıdem hakkına el koydular. İşçiyi işsiz bırakarak doğum sürecinde kazanacağı haklara el koydular.

Sendika, açıklamasında A101 yönetiminin işçileri kölece çalıştırmaya, ağalıkla yönetmeye ve dilediği zaman kodlara başvurarak işten çıkarmaya” çalıştığını ifade ediyor. 

Mağaza-Market Sen’in “Doğum izninde işten atılan A101 işçisinin yanındayız” başlığıyla yayınladığı açıklamayı okumak için tıklayınız.

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"