Alevi

Sivas Katliamı Davası 6 Ekim’e ertelendi

Sivas Katliamı davasının 28. duruşması bugün Ankara’da 1. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görüldü. Muhabirimiz Özge Uyanık konuyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Avukat Şenal Sarıhan, aşama aşama sanıkların nasıl salıverildiğini gördüklerini belirterek “1994ten beri bu davada salınan tüm sanıklar yurtdışına kaçırıldı. Hala iade olmadılar. Zaman aşımından yararlanıp kurtuluyorlar. Bugün davası görülen firari 3 sanık Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş yakalanıp Türkiye’ye getirilmeli. Almanya’da bir partinin milletvekili soruyor “Sivas sanıklarını hala iade etmemişsiniz?” Gelen yanıtta “Türkiye’ye, güvenliğinin sağlanması koşuluyla ger gönderdik” diyor.

Eren Ceylan’ın yıllar önce iade edildiği görülüyor ama bu sanık hala yakalanmadı. Murat Sonkur için de “Vatandaşlığa aldık, istihbaratta kullanıyoruz” cevabını veriyorlar. Burada ciddi ihmaller var. Biz bu davada öç alma niyetinde değiliz, yeni katliamlar olmasın istiyoruz” dedi.

Sivas katliamında yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa ise “Hollanda büyükelçiliğinden 2 gözlemci geldi davayı izliyorlar. Bu bir Alevi soykırımıdır. Davamız uluslararası ceza mahkemelerine gidecektir.” ifadelerini kullandı.

Avukat Özgür Piroğlu beyanında “Bu dava uluslararası ceza mahkemesinde görülmelidir. Çorum, Maraş ve Gazi katliamları da Alevi soykırımlarıdır. Madımak, Çorum ve Maraş’ın devamıdır. Katliamı yapanların isimleri hala İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesi içinde yer almamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Avukat Hüsniye Şimşek ise, Katliamın yapıldığı tarihe ait tüm belge ve bilgilerin Kültür Bakanlığından istenerek dosyaya kazandırılmasını istediklerini belirtti. Hakim, 124 sanık hakkında dava açıldığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Murat Sonkur hakkında 3 yıl hapis , Karataş ve Ceylan için 15 yıl veriliyor. Yargıtaya gidiyor bu karar. İki yıllık bir sürede bu kadar bozuluyor. Devletin anayasal düzenini bozma suçundan ceza isteniyor. Sanıklar yakalanmadan herhangi bir karar verilemez. Bunun içim mahkeme kırmızı bülten çıkardı. İnfazlar güvenlik güçlerine aittir. Her duruşmada bu kararlar yenilenmez. Bir kere çıkarılır. Bu adamlar yarın yakalansa gelmeleri bir ayı bulacak. Almanya ülkemizde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olduğu için Murat Sonkur’u iade etmiyor. Şahit dinlenmesinin davaya hiçbir katkısı olmaz. Duruşma, sanıklar yakalanmadığı için bu kadar kısa sürüyor.”

Duruşma 6 ekime ertelendi

Benzer Haberler
AleviGüncel

Alevi kurumlarından HDP İzmir İl Başkanlığı'na yapılan saldırıya ilişkin açıklama: Katili Maraş'tan, Madımak'tan tanıyoruz!

Alevi

Kenanoğlu: Alevilere ve Kürtlere, nefret söyleminde bulunan Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?

Alevi

Hüseyin Mat, Soylu'nun danışmanının Cemevlerini ziyaret etmesine tepki gösterdi: Samimi değilsiniz. Dürüst hiç değilsiniz

Alevi

Demokratik Alevi Dernekleri 9 Haziran'da görülecek Madımak Katliamı davasına çağrı yaptı