Emek

İnşaat Sen İcra ve İflas Kanun değişikliği için çağrı yaptı: Bankaları, finans şirketlerini değil işçilerin alacaklarını koruyun!

İnşaat Sen bugün TBMM’de görüşülen İcra ve İflas Kanunu’na dair yazılı bir açıklama yaptı. Metinde, TBMM Genel Kurul’daki tüm milletvekillerine, konkordato ve iflas sürecinde işçileri yok sayan kanun teklifine karşı mücadele çağrısı yapıldı.

AKP’li milletvekillerinin sunduğu İcra ve İflas Kanunu’nda değişiklik için kanun teklifi bugün TBMM’de görüşülüyor. Teklif geçtiğimiz günlerde Adalet Komisyonu’na sunulmuştu. İnşaat Sen, kanun teklifinin batık şirketlerden bankaların alacaklarını garanti etmek için yapıldığını söylüyor:

Madde 3 ile ipotekli bankaların şirketin iflasını dahi beklemeden ipotekli malların satışını gerçekleştirmesi öngörülüyor. Madde 7 ile de konkordato sürecinde doğan banka ve piyasa alacaklarının, işçi alacaklarının önüne geçmesi düzenleniyor. Teklif ile işçi alacaklarının önüne yeni “öncelik kurumları” getirilmek isteniyor.

“İŞÇİLERİN OYLARIYLA DOLAN MECLİS, İŞÇİLERİN ALIN TERİNİ GASP EDECEK YASALARI ÇIKARAMAZ”

İnşaat Sen’in sitesinde “İşçi düşmanı yasayı durdurun!” başlığıyla yayınlanan açıklama metni şu şekilde:

İcra ve İflas Kanunu’nda değişiklik için kanun teklifi, 49 AKP’li milletvekilinin imzasıyla Adalet Komisyonu’na sunulmuştu. Kanun teklifi, Adalet Komisyonu’ndan geçti. Bugün TBMM Genel Kurulu, komisyondan geçen bu teklifi oyluyor.

Bu teklif batık şirketlerin ardından bankaların alacaklarını garanti altına almak için hazırlanmıştır. Madde 3 ile ipotekli bankaların şirketin iflasını dahi beklemeden ipotekli malların satışını gerçekleştirmesi öngörülüyor. Madde 7 ile de konkordato sürecinde doğan banka ve piyasa alacaklarının, işçi alacaklarının önüne geçmesi düzenleniyor. Teklif ile işçi alacaklarının önüne yeni “öncelik kurumları” getirilmek isteniyor.

İnşaat-Sen, 2021 Ocak ayından beri Kayı İnşaat işçilerinin alacakları için mücadele ediyor. Karşımızda batık bir inşaat şirketi var. Tüm bankalar, tüm alacaklılar koşarak işçi alacaklarının önüne geçmeye çalışıyor. “Hukuka” göre ipotekli bankalar işçinin hakkından önce geliyor. Böyle adalet olmaz.

Mevcut hukuk zaten batık şirketler karşısında işçiyi korumuyor. Şimdi ipotekli bankaların yanına bir de finans şirketlerini ekleyip işçi alacaklarını yok saymaya çalışıyorlar. Bu teklif yasalaşmamalı!

TBMM Genel Kurulu’ndaki milletvekillerini bu işçi düşmanı yasaya karşı tüm gücüyle muhalefet etmeye çağırıyoruz.

İşçinin alın terini savunan bütün milletvekillerini, sonuna kadar bu teklife karşı durmaya ve yasalaşmaması için mücadeleye çağırıyoruz.

İşçilerin oylarıyla dolan meclis, işçinin alın terini gasp edecek yasaları çıkaramaz.

İşçi düşmanı teklifi geri çekin!

Bankaları, finans şirketlerini değil işçilerin alacaklarını koruyun!

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"