Özel Haber

Beyoğlu Belediyesi’nin emlak vergisi zammına tepkiler büyüyor: Burada yüzde 45, çevre ilçelerde yüzde 25

Mizgin Sünbül
Yol TV Editörü

AKP’li Beyoğlu Belediyesi, emlak rayiç bedeline yüzde 45 artı enflasyon oranında zam yaptı. Beyoğlu’na komşu ilçelerde bu oran yüzde 20’lerdeyken yapılan zamma tepkiler büyüyor. Beyoğlu Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Solmaz, tüm Beyoğlu halkını Cuma günü kararın iptali için belediyeye dilekçe vermeye çağırdı.

CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Solmaz, zammın yanında kararın alınma aşamasında da usulsüzlükler olduğunu söylüyor. Solmaz, kararın alındığı komisyon toplantılarının bile yapılmadığını; belediye başkanının belirlediği zammın, komisyonun en önemli bileşenleri olan muhtarların itirazlarına rağmen alındığını belirtti.

Yapılan zammın yüzde 45 ile kalmayıp her yıl enflasyon oranında ek zam da geleceğini ifade eden Solmaz, “Yasa gereği her 4 yılda bir emlak metrekare birim fiyatları güncelleniyor. Şehirdeki altyapı faaliyetleri arttığı, birtakım sosyal tesisler yapıldığı için bu artışların makul hale getirmek gerekiyor. Bunları vergilendirmek içinde 4 yılda bir bir komisyon kuruluyor, bu komisyon birtakım değerlendirmeler yapıyor 4 yıl geçerli olmak üzere bir önceki fiyatları güncelliyor. Güncelledikten sonra da belediye her yıl enflasyon oranında artış yapıyor. Bu güncellenen %45 fiyat sabit kalmayacak her yıl enflasyon oranında artırılacak.  dedi.

(Fotoğraf: Süleyman Solmaz-Twitter)

“ÇEVRE İLÇELERDE BU ZAM YÜZDE 20’LERDE”

Verilen kararda imzası bulunması gereken muhtarların imzası yer almıyor çünkü çoğu mahalle muhtarı karara şerh koymak istediği için belediye kararı kendilerine imzalatmıyor. Kararın alınmasındaki tüm aşamalarda usulsüzlükler olduğunu söyleyen Solmaz şöyle devam etti:

“Buradaki bir başka sorun ise bu komisyondaki bazı mahalle muhtarlarımız komisyon toplantılarına bile katılamadı. Çünkü komisyon usulüne göre toplanmadı. Hiçbir çalışma yapılmadan, komisyon üyeleri bir araya gelmeden bütün fiyatlar belirlenmiş. Bazı muhtarlar bu komisyon kararına şerh düşerek imzalamak istiyorlar. Sadece bir muhtar şerh koyarak imzalıyor. Ondan sonra şerh düşerek imzalamak isteyen muhtarlara komisyon kararına imzalatmıyorlar.”

Karar alındıktan sonra da usulsüzlüklerin devam ettiğini ifade eden Solmaz, “Komisyon çalışmaları sonlandıktan sonra bunun belediyelerde ve muhtarlıkta askıya çıkarılması lazım ki yurttaşlar görüp itiraz edebilirsin ler veya düzeltme talebinde bulunabilsinler. Bunlar muhtarlıkta askıya çıkarılmadı, bunu soran muhtarlara ise ‘Gerek yok zaten belediyede askıda gibi’ cevaplar verildi. Biz bu sürecin doğru olmadığını, bu zammın çok yüksek olduğunu belirttik. Ayrıca Beyoğlu’na komşu diğer ilçelerde araştırma yaptığımızda buralarda yüzde 22 ila yüzde 27 arasında zam yapıldığını gözlemledik. Zammın geri alınması konusunda talepte bulunduk ancak belediye bu konuda geri adım atmadı. Biz de Cuma günü önce bir basın açıklaması yapacağız ardından sonra bütün yurttaşların vereceği dilekçelerde bu durumun düzeltilmesini talep edeceğiz. Eğer düzeltilmezse mahkemeye gitmeyi planlıyoruz.dedi.

Benzer Haberler
EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"

EmekÖzel Haber

Motokurye Kargo İşçileri Koordinasyonu yola çıktı: En önemli sorun ehliyetsiz ve sigortasız çalışma

GüncelÖzel Haber

Biden-Erdoğan görüşmesinden ne çıkar?

Özel Haber

Erdoğan 'Millet açsa doyurun' demişti: İşte halkın parasıyla doyanlar