Kadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İçişleri Bakanlığı’na sordu: Görevini savsaklayanlarla ilgili ne yapıldı?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  “Bir kadın, polise gittiğinde bir savsaklama varsa hesabını sorarım” açıklamasıyla ilgili bakanlığa soru sordu: Görevini savsaklayanlarla ilgili ne yapıldı?

Platform hukukçuları aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na resmi bir mektup yolladı. Bakan Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde polis güçlerinin sorumluluklarına atıf yaparak “savsaklama varsa hesabını sorarım” açıklamasını yapmıştı. Bundan hareketle kaleme alınan mektupta, bu tür “savsaklayanlar”a karşı ne tür cezalar uygulandığı soruldu.

Platform, sorduğu soruların 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında cevaplanmasını da İçişleri Bakanlığı’ndan talep etti.

“KORUMA TEDBİRİ UYGULANAN KADINLARDAN KAÇ TANESİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği metinde öldürülen Ayşe Arslan, Emine Bulut, Sibel Ünlü, Hanım Çiftçi, Esenyurt’ta 5 polis tarafından darp edilen Gökçe Yaşar ve Jandarma Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan İpek Er hakkında sorular soruldu. Tehdit altında olup polise başvuru yapan kadınlar hakkında “görevlerini savsaklayan” memurlar hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı soruldu:

(…)

  • Yukarıda sorulan sorular kamu görevlileri tarafından 6284 kapsamında yapılan ihmallerin sadece birkaç örneğini içermektedir. Bakanlığınızca 6284 Sayılı Kanunun gereğini yerine getirmediği için 6284 Sayılı Kanun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne dek haklarında soruşturma açılan kaç polis, kaç jandarma, kaç bakanlığınıza bağlı diğer personel bulunmaktadır? Bu soruşturmaların kaçında ceza verilmiştir? Verilen cezalar nelerdir?
  • 6284 Sayılı Kanun’un yasalaşmasından bugüne hakkında koruma tedbiri uygulanan kadınların kaç tanesi öldürülmüştür?
  • 20 Mart 2021 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasının çekildiğinin duyurulmasından bu yana, 6284 Sayılı Kanun kapsamında kadına yönelik şiddeti önlemek için Bakanlık olarak aldığınız ek tedbirler nelerdir?
  • 6284 Sayılı Kanunun uygulanmasının önündeki engellerden biri koruma tedbirini uygulamakla görevli olan kamu görevlilerinin görevlerini ihmal etmeleridir. İçişleri Bakanlığı’na bağlı kolluk görevlileri, mülki amirlikler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Şiddet Önleme Merkezleri görevlileri, kadın konukevleri görevlileri ve diğer ilgili kamu görevlileri, Adalet Bakanlığı’na bağlı hakimler, savcılar gibi kamu görevlilerinden 6284 Sayılı Kanun ve bunun uygulanmasına dair yönetmelik kapsamındaki görevini ihmal eden kamu görevlileri ile ilgili ne tür bir süreç işlediğinin ve ne tür yaptırımlar uygulandığının kamuoyuyla paylaşılmasının 6284’ün etkin uygulanması anlamında faydalı olacağına inanmaktayız. 2020-2021 yılları içerisinde bu kapsamda Bakanlığınıza bağlı kaç kamu görevlisine soruşturma açılmış, bunlardan kaçına yaptırım uygulanmıştır?

Metnin tamamını okumak için tıklayınız.

Benzer Haberler
Kadın

Türkiye'nin dört bir yanından gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi için Maltepe'de buluştu

Kadın

Evli olduğu kadını öldüren erkeğe 'tahrik' indirimi

Kadın

Duygu Delen davasında Savcılık, Mehmet Kaplan'ın tahliyesine itiraz etti

GüncelKadın

RTÜK Başkanı Şahin: Kadına yönelik şiddet konusunda 2011’den beridir 1842 yaptırım uyguladık