Kadın

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödül töreni pandemi tedbirleri alınarak gerçekleştirildi. Bu yılın Tema Ödülü EŞİK (Eşitlik İçin Kadın Platformu), Strajk Kobiet (Kadın Grevi) ve Ni Una Menos (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz) aldı.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali pandemi koşulları ve yayınlanan genelge uyarınca sınırlı sayıda katılımcı ile düzenlenen ödül töreniyle fiziki gösterimlerine başladı. Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunuculuğunu üstlendiği gece ABBTV ve festivalin sosyal medya kanallarından canlı yayınlandı.

Birgün’de yer alan habere göre bu yıl Uçan Süpürge Tema Ödülü’nün sahipleri kadınların kazanılmış haklarını korumak amacıyla kurulan EŞİK (Eşitlik İçin Kadın Platformu), Polonyalı kadınların kürtaj hakkı mücadelesinden doğan, kadın grevi pratiğiyle kadınların temel haklarını savunan Strajk Kobiet (Kadın Grevi) ve Arjantin’de başlayan ve kadın cinayetlerine karşı mücadeleleri tüm Latin Amerika’ya yayılan Ni Una Menos (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz) inisiyatifiydi.

EŞİK adına ödülü alan Meral Güner, konuşmasında, “Platform olarak İstanbul Sözleşmesi ve şiddet yasası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından kadınların hayallerinin, umutlarının, emeklerinin bir araya geldiği Uçan Süpürge’nin film festivalinde sizlerle bir araya geldiğimiz için çok mutluyuz. Dayanışacağız, direneceğiz ve değiştireceğiz. Sınırları aşan özgürlük ve eşitlik mücadelemiz için yaşasın kadın dayanışması,” dedi. EŞİK’e ödülünü Uçan Süpürge Vakfı’ndan Ceren Kurt ve İlayda Önal verdiler.

Ni Una Menos inisiyatifi, Uçan Süpürge’ye gönderdiği mesajda; “Araftan Çıkmak temalı festivalinizde verdiğiniz ödüle bizi layık gördüğünüz için size minnettarız, ödülü memnuniyetle kabul ediyoruz. Buradaki arkadaşlarımız ve yoldaşlarımız vasıtasıyla yakından takip ettiğimiz Türkiye feminist hareketiyle dayanışmamızı ifade ediyoruz. Sizin güçlü direnişinize, mücadele yöntemlerinize ve cesur örgütlenmenize hayranlık duyuyor ve neoliberal sistemin yarattığı küresel sefaleti hep birlikte değiştirebileceğimize inanıyoruz. Dayanışmayla,” dediler.

Benzer Haberler
Kadın

Türkiye'nin dört bir yanından gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi için Maltepe'de buluştu

Kadın

Evli olduğu kadını öldüren erkeğe 'tahrik' indirimi

Kadın

Duygu Delen davasında Savcılık, Mehmet Kaplan'ın tahliyesine itiraz etti

GüncelKadın

RTÜK Başkanı Şahin: Kadına yönelik şiddet konusunda 2011’den beridir 1842 yaptırım uyguladık