Dünya

İtalya’da çevreci örgütler hükümete dava açtı: Çevre politikaları söz konusu olduğunda İtalya iyi bir örnek değil

İtalya’da çevreci örgütler ve çevre savunucuları, hükümetin iklim politikalarının yetersizliğini gerekçe göstererek hükümete dava açtı. Böyle bir gerekçeyle İtalya’da açılan ilk dava oldu.

Diken’in The Guardian’dan Türkçe’ye aktardığı habere göre, İtalya Başbakanı Mario Draghi liderliğindeki hükümete açılan davada toplam davacı sayısı 203. Çevreciler, mahkemeden hükümete daha iddialı iklim değişikliği politikaları benimsetmek için karbon emisyonlarını azaltma hedefini artırması yönünde baskı uygulamasını bekliyor.

2019’da İtalya, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarının azaltılması için yüzde 33’lük bir hedef koymuştu.

Çevre örgütü Giudizio Universale’in sözcüsü Marica Di Pierri ise davanın İtalyan hükümetini harekete geçirmek adına büyük önem taşıdığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Çevre politikaları söz konusu olduğunda İtalya iyi bir örnek değil. Hala fosil yakıt kaynaklarının kullanımına odaklanmış durumdayız. Geri dönüşüm sistemleri geliştirmek yerine çok fazla çöp yakıyoruz. Toplu taşıma sistemlerimiz yetersiz, Roma gibi büyük şehirlerde, fazla seçenek olmadığı için işe gitmek için hala ana yol kişisel otomobiller.”

FRANSA HÜKÜMETİ DE DAVA EDİLMİŞTİ

Daha önce Fransa’da da benzer bir girişimde bulunan çevre örgütleri, Fransa hükümetini dava etmişti. Paris İdare Mahkemesi, ilk kez, devletin sera gazlarını azaltma taahhütlerine saygı göstermeyerek ‘hata‘ işlediğini kabul etti ve hükümete bu konuda adım atması için iki ay süre verdi. Karar, iklim mücadelesi için tüm dünyada büyük bir zafer oldu.

Fotoğraf: Giudizio Universale/Facebook

Benzer Haberler
DünyaGüncel

İstanbul Brezilya Konsolosluğu önünde aşırı sağcı Bolsonaro'ya karşı eylem

Dünya

İran'da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimlerini Reisi kazandı

DünyaGüncel

Macron ve Merkel’den ortak Türkiye mesajı

Dünya

Biden ve Putin’den ortak bildiri