Alevi

Demokratik Alevi Dernekleri’nden ‘Ortaca Katliamı’ açıklaması: Devlet hesap vermelidir

Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, 1966’da Muğla/Ortaca’da Alevi toplumuna yönelik gerçekleştirilen katliamın 55. yıldönümü sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı.

O yıllardan önce bataklık bir arazi olarak kabul edilen Ortaca’da bir süredir Tahtacı Aleviler yaşamaktaydı. 5-16 Haziran’da gerçekleştirilen katliama kadar orada yaşayan Tahtacı Alevileri, bölgeyi verimli bir tarım arazisine dönüştürmeyi başarmıştı.

Dönemin gazeteleri, yaşananları “arazi kavgası” olarak servis etmişti.

Demokratik Alevi Dernekleri’nin yayınladığı açıklamada, Aleviler tarafından verimli hale getirilmiş bu bölgenin gasp edilmesi için selefi grupların oraya yönlendirildiği ve devletin bu katliama göz yumduğu dile getiriliyor.

“DEVLET HESAP VERMELİDİR”

Yayınlanan basın açıklaması metni şu şekilde:

Bu coğrafyada takvimler hergün bir katliamın tarihini işlemiştir hafızamıza. Bugün 5 Haziran ve Alevilerin yaşadığı katliamlarından birisi de Muğla/ Ortaca katliamıdır.

1966 yılında, 05 Haziran’da başlayıp 16 Haziran’a kadar devam eden, Tahtacı Alevilere yönelik gerçekleştirilen Ortaca Katliamı’dır. 12 gün süren katliam ve direnişte ne kadar canın katledildiği ve yaralandığı tam olarak bilinmiyor.

Bataklık ve verimsiz olan bu bölge yerleşik durumda olan Tahtacıların (Türkmen Alevi) elinde bulunmaktaydı. Daha sonrasında bataklığı yaşanır ve verimli hale getiren Tahtacı Alevilerin elinden bu verimli toprakları almak için devlet selefi grupları oraya taşımış ve onların örgütlü bir şekilde köylülere saldırmasına ve katliama göz yummuştur. Kendi imkanları ile çatışan direnen Ortaca köylüleri sonrasında çoğu topraklarını terk etmiştir.

Olayların ilk günü 7 kişi yaralanmış, yaralananlardan bir can 13 Haziran günü hakka yürümüştür. Yakın tarihimizde yaşanan fakat hala gerçekleri gün yüzüne çıkmayan Ortaca Katliamı’nda devlet hesap vermelidir. Arşivler açılmalı, katliamın sorumluları açıklanmalıdır. Katliamın 55. yılında Hakk’a yürüyen, yaralanan ve zarar gören canlara karşı özümüz dardadır.

Benzer Haberler
AleviGüncel

Alevi kurumlarından HDP İzmir İl Başkanlığı'na yapılan saldırıya ilişkin açıklama: Katili Maraş'tan, Madımak'tan tanıyoruz!

Alevi

Kenanoğlu: Alevilere ve Kürtlere, nefret söyleminde bulunan Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?

Alevi

Hüseyin Mat, Soylu'nun danışmanının Cemevlerini ziyaret etmesine tepki gösterdi: Samimi değilsiniz. Dürüst hiç değilsiniz

Alevi

Sivas Katliamı Davası 6 Ekim'e ertelendi