Alevi

HDP’den Alevi Dernekleri Federasyonu’na destek ziyareti

Sedat Peker’in, cemevlerine yönelik bir saldırı planının yapıldığına dairiddiasının ardından, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu, Parti Meclisi üyeleri ve il örgütünden oluşan bir heyet, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde bulunan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi’ne destek ziyaretinde bulundu.

HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Ali Kenanoğlu, Parti Meclisi üyeleri ve il örgütünden oluşan bir heyet İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde bulunan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi’ne destek ziyaretinde bulundu.

“BU DURUMA HALKIN TEPKİSİZ KALMAMASI GEREKİR”

HDP heyetini karşılayan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, “Bu coğrafyada yaşayan bütün halkların zulme ‘dur’ demesi gerektiğini” ifade ederek, su sözleri söyledi:

“Hep beraber gelenek, göreneklerimizi yaşıyoruz. Bu ülkede ezilmiş halkları hedefe almak ne demektir? AKP mağduriyet üzerine iktidar oldu ama şu an halkları mağdur edecek duruma geldi. Birilerinin buna dur demesi lazım. Buna dur diyecek olan da halktır. Bu duruma halkın tepkisiz kalmaması gerekir. Bu mantığın ve zihniyetin bir an önce temizlenmesi lazım. Bunu da hep beraber başaracağız.”

“İKTİDAR, KÜRT VE ALEVİLERE DÖNÜK DÜŞMANCA SİYASET YÜRÜTÜYOR”

Ziyarette konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise Alevilere yönelik katliamlara imza atan ekibin içerisinde yer alan bir mafya liderinin bu denli açıklamalar yapmasının ciddi sonuçlar doğuracağının altını çizerek, iktidarın ayakta kalabilmek için Kürt ve Alevilere dönük düşmanca siyaset yürüttüğünü söyledi.

Tarihin Kürt ve Alevilere dönük katliamlarla dolu olduğunu belirten Piroğlu, “Düşmanlık siyasetinin ülkeye getirdiği tek şey; çürümüş bir mafya düzeni ve baskı rejimidir. Tarihleri katliamlarla yoğrulmuş halkların bugün benzer tehditler karşısında bir arada durması ve bu tehditleri ortadan kaldırması için birlikte yürümesinden başka şansları yoktur” dedi.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker geçen günlerde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla “Derin Mehmet’in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa’daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek içindir. Planları bir cemevine saldırıdır” iddiasında bulunmuştu.

Fotoğraf: PİRHA

Benzer Haberler
AleviGüncel

Alevi kurumlarından HDP İzmir İl Başkanlığı'na yapılan saldırıya ilişkin açıklama: Katili Maraş'tan, Madımak'tan tanıyoruz!

Alevi

Kenanoğlu: Alevilere ve Kürtlere, nefret söyleminde bulunan Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?

Alevi

Hüseyin Mat, Soylu'nun danışmanının Cemevlerini ziyaret etmesine tepki gösterdi: Samimi değilsiniz. Dürüst hiç değilsiniz

Alevi

Sivas Katliamı Davası 6 Ekim'e ertelendi