EmekÖzel Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kayı İnşaat işçileriyle ilgili soru önergesine cevap verdi

Mizgin Sünbül
Yol TV Editörü

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, yurt dışında farklı ülkelerde çalışıp 2 yıldır maaşlarını alamayan Kayı İnşaat işçilerinin alacakları için 5 Şubat’ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bir soru önergesi vermişti. Önergeyi yanıtlayan Çavuşoğlu, “Konunun yakın takipçisiyiz” demekle yetindi.

2 yıldır haklarını alamayan işçiler altı aydan bu yana eylemlerine devam ediyor. İşçilerin direnişi devam ederken Halkların Demokratik Partisi(HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Dışişleri  Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması üzerine sekiz soruluk bir önerge vermişti.

Kemalbay’ın “İşçilerin maaşlarını, tazminatlarını ödemeyip konkordato ilan eden, iflas ettiği ve mal varlığı olmadığı yönünde iddialarda bulunan yurt dışında iş yapan şirketlerin işçilerin haklarını ödemeyip ağır hak ihlalleri yaşamalarına neden olan işverenler hakkında herhangi bir yaptırım düzenlemesi konusunda bakanlığınızca bir çalışma yapılacak mıdır?” sorusunun da olduğu önergeye yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, işçilerin Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak konunun takipçisi olduklarını belirtti.

Çavuşoğlu’nunu verdiği yanıtı hem önergenin sahibi HDP’li Kemalbay hem de İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık ile değerlendirdik. Kemalbay, verilen yanıtı somut adım atılması konusunda yeterli bulmayarak “Hükümetin patronlara gücü yetmiyor.” dedi. Gözüaçık ise, “Sorulara yanıt verilmesi, bakanlığın sorumluluğunu kabul etmesi anlamına geliyor.” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: KONUNUN YAKIN TAKİPÇİSİYİZ

Bakan Çavuşoğlu’nun önergeye verdiği yanıt şu şekilde:

Yurt dışındaki firmalarımızın ve işçilerimizin karşılaştıkları sorunların çözümü Bakanlığımızın ve yurt dışındaki temsilciliklerimizin önceliğidir. Bu kapsamda gerek ev sahibi ülkelerle, gerek firmalar ve işçilerimizle düzenli temaslar kurulmakta ve sorunların çözüme kavuşturulmasını teminen her türlü imkan kullanılarak en kısa sürede adım atılmaktadır.

İstanbul’da kain Kayı İnşaat Şirketi’nin Cezayir’de üstlendiği ve yarım bıraktığı projelerde çalışmış vatandaşlarımızın mağduriyeti de yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede, Cezayir makamları nezdinde en üst düzeyde girişimlerde bulunulmuştur. Cezayirli muhatabım ile 17 Mayıs 2020 tarihinde telefonla, 1 Eylül 2020 tarihinde de ülkemizi ziyareti çerçevesinde yaptığım görüşmelerde de bahsekonu soruna ilişkin Cezayir makamlarından beklentilerimiz dile getirilmiştir.

Bakan Yardımcım Sayın Yavuz Selim Kıran da işçi temsilcileriyle ve söz konusu şirket yetkilileriyle 14 Ocak 2021 tarihinde görüşmüştür. İlgili kurum ve kuruluşlarımızla eşgüdüm halinde konunun yakın takipçisiyiz.

Çavuşoğlu’nun verdiği yanıtı HDP’li Serpil Kemalbay ve İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık ile değerlendirdik.

“HÜKÜMET PATRONLARA SÖZ GEÇİREMİYOR”

Serpil Kemalbay, Bakanlara verdikleri birçok soru önergesine cevap verilmemesinin yanında bu önergeye cevap verilmiş olmasını olumlu değerlendirse de işçilerin haklarını alması için somut bir yanıt alamadıklarını belirtti ve şunları söyledi:

(Fotoğraf: Serpil Kemalbay/Facebook)

Önergemize yanıt verilmiş olması önemli ancak içeriğine baktığımız zaman çözüm üretilmesi nokta anasında çaba harcayacaklarını taahhüt ediyorlar. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim kıran hem Cumhurbaşkanının hem kendilerinin bu konuda çok hassas olduklarını işçilerin haklarını almaları için gerekli çabayı göstereceklerini ve bu işi çözeceklerini söylemişlerdi. Ocak ayında biz bu önergeyi verdik daha sonrasından Dışişleri Bakanı yardımcısı Yavuz Selim Kıran’a bu konuyu hatırlattık defalarca. Her seferinde “ilgileniyoruz” dedi ancak somut bir adım göremedik. Bu soru önergesine verilen cevapta da bugüne kadar bize taahhüt edilen sözler dışında bir şeye yer verilmiyor.

Görüyoruz ki hükümetin, iktidarın patronları gücü yetmiyor. Biliyoruz ki Kayı İnşaat devletten hala ihaleler alıyor, hala başka şirketlerde sermaye biriktirmeye, iş yapmaya devam ediyor. Hem hukuk tarafından hem iktidar tarafından bu konunun önü tıkanıyor.

İşçiler yıllardır mağdur ve 6 aydır da eylemler yapıyorlar ancak sorunları çözülmüş değil. İşçiler seslerini duyurabilmek için olağanüstü bir fedakarlık gösteriyorlar. Kendi şehirlerinden Kalkıp İstanbul’a, oradan kalkıp Ankara’ya bakanlıklar önüne geliyorlar. Biz de işçiler hakkını alana kadar işçilerin yanında olacağız. Bu konunun zamana yayılarak unutulmasına İzin vermeyeceğiz.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINI GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık ise yaptığı değerlendirmede somut adım beklediklerini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

(Fotoğraf: İnşaat-Sen/Facebook)

Sorulara yanıt verilmesi, bakanlığın sorumluluğunu kabul etmesi anlamına geliyor. En başından beri altını çizdiğimiz konu buydu. Çünkü ekmeğini kazanmak için yurt dışına çalışmaya gitmek zorunda kalan işçilerin her hakkını korumak Dışişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunda.

Çavuşoğlu, verdiği yanıtta bakan yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile sendikamızın yaptığı görüşmeyi referans vererek “sürecin takipçisiyiz” diyor. Daha önce Kayı işçileri için atıldığı anlatılan adımları bizzat bakan yardımcısından dinledik. Sözler verdiler, çözeceğiz dediler. Ancak geldiğimiz aşamada takip yeterli değil. Çünkü biz görüşmemizden bu yana Dışişleri Bakanlığı’nın somut bir adım attığını görmedik. Her şey “akışına” bırakıldı. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan Kayı işçilerinin hak edişlerini alabilmesi için somut bir adım bekliyoruz.  Dışişleri Bakanlığı ile ikinci kez görüşme isteğimiz hala askıda duruyor. Kayı işçileriyle mücadelemizde geldiğimiz aşamayı ve bakanlığın atacağı adımları değerlendirmek üzere hızla yeni bir görüşme yapmayı istiyoruz. Dışişleri Bakanlığı’nı, yurt dışında çalışan işçilerin alacaklarının garanti altına alınması için denetim mekanizmalarının tümünü işletmeye ve gerekli yasaların çıkması için adım atmaya davet ediyoruz.

Bakan Çavuşoğlu’nun ve Dışişleri Bakanlığı’nın, Kayı işçilerinin alın terini alabilmesini için verdikleri sözün takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"