Emek

TPI İşçisi: Asgari ücretin altında kaldık, hakkımız olan zammı istiyoruz

TPI yönetimi 22 Haziran’da başlayacak grev öncesi 3 işçiyi tazminatsız işten attı, 15 işçiyi de ücretsiz izne çıkarttı. Grev hazırlığında olan işçiler yaşanan süreci İşçi Hareketi Koordinasyonu’na anlattı.

İzmir’de faaliyet yürüten TPI Kompozit patronlarıyla Petrol İş Sendikası arasında 6 aydır süren TİS görüşmelerinde işçilerin talepleri kabul edilmediği için anlaşma sağlanamıyor. Geçtiğimiz hafta grev kararını fabrikaya asan işçilere TPI yönetimi, işten çıkarma ve ücretsiz izin ile cevap verdi. 3 işçi işten çıkartılırken 15 işçi de ücretsiz izne gönderildi. İşçi Hareketi Koordinasyonu’na konuşan işçiler, TPI yönetiminin bu hamlesini grevi engelleme girişimi olarak değerlendirirken grev kararlarından geri dönmeyeceklerini belirttiler.

“TOZLU VE KANSEROJEN MADDELERİN OLDUĞU BİR ORTAMDA ÇALIŞIYORUZ”

TPI yönetiminin 6 aydır süren anlaşmazlıktan faydalandığını belirten TPI Kompozit işçileri, yaşanan durumu şöyle özetleyerek, “Yeni giren bir elemanla yıllardır çalışan işçi aynı maaşı alıyor. Biz haklarımızı istiyoruz. Tozlu ve kanserojen maddelerin olduğu bir ortamda çalışıyoruz. 6 aydır anlaşmazlık var. İşi yavaşlattık. Ancak arkadaşlarımızın bir kısmını ücretsiz izne çıkarttılar. Yıllardır çalışan arkadaşlarımızdan üçünü de tazminatsız işten attılar.” şeklinde ifade ettiler.

“HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ”

Yüksek enflasyondan dolayı artık aldıkları maaşın asgari ücretin bile altında kaldığını belirten TPI Kompozit işçileri “Biz fazla bir şey istemiyoruz. Asgari ücretin altında çalışmak istemiyoruz sadece. Hakkımız olanı istiyoruz yani. 22 Haziran’da greve çıkacağız ve hakkımızı almak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu konuda tüm kamuoyundan destek bekliyoruz” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz yıllarda grev kararları Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yasaklanan TPI işçilerini yönetim bu sefer de aynı yöntemle tehdit etmişti. TPI yönetimi sendika temsilcileri ile yaptığı görüşmede Yüksek Hakem Komisyonu’nun kendi önerdikleri zamdan daha azına karar verebileceğini söyleyerek işçileri kendi önerine mahkum etmeye çalışmışlardı.

İşçi Hareketi Koordinasyonu’nun görüştüğü TPI işçileri, hakları olan zam kabul edilmezse grevde kararlı olduklarını, 22 Haziran’a kadar da durmayacaklarını ve kazanana kadar mücadele edeceklerini ilan ettiler.

(Fotoğraf: Petrol İş Sendikası)

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"