Alevi

Alevi kurumlarından ‘Cemevine saldırı’ iddiasıyla ilgili açıklama

Mizgin Sünbül
Yol TV Editörü

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker dün Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile, bir Cemevine saldırı planlandığı söylemiş, iddia çokça tepki çekmişti. Yedi Alevi kurumunun imzasıyla yayımlanan açıklamada “Kanlı ellerinizi Cemevlerimizden çekin.” ifadelerine yer verildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu(ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu(AABK), Alevi Dernekleri Federasyonu(ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı(HBVAKV) Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) tarafından yapılan açıklamada bu tür provokasyonlara karşı hazırlıklı olunduğu belirtildi.

“EN UFAK SALDIRIDAN KİMİN SORUMLU OLACAĞI BELLİDİR”

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gün geçmiyor ki ülke gündemi sarsıntılar yaşamasın. Her dönemin karanlık ve kirli ilişkileri bir bir ortaya saçılıyor. Yayılan koku o kadar ağır ki midemizi bulandırıyor. Kamuoyu bir kez daha gördü ki, derin devlet denilen örgütlenmelerin hedefinde yine Aleviler var.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yaptığı açıklamalarda Cemevlerine saldırı hazırlığı yapıldığı iddia ediliyor. Peker’in açıklamalarına bir bütün olarak baktığımızda anlıyoruz ki, Madımak, Uğur Mumcu, Gazi, Ümraniye vb gibi katliamları yapanlar devlet içindeki kontra örgütlenmelerdir.

Biz Aleviler, Anadolu halklarının bir arada yaşamasını, barışı ve kardeşliği savunuyoruz. Bu türden provokasyonlara gelmeyiz. Her fırsatta vatan millet naraları atanların aslında, çocukları zehirleyen uyuşturucu baronları oldukları sır değildir. Kimlerin ülkesini sevdiği kimlerin halklara düşmanlık yaptığını görüyoruz. Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. En ufak bir saldırıdan kimlerin sorumlu olacağı bellidir. Aleviler ülke nüfusunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Aleviler karanlığa teslim olmayacaktır. Pis ellerinizi Cemevlerimizden çekin.!

Benzer Haberler
Alevi

AABF Baden-Württemberg Bölge Temsilcileri, Diyarbakır Pir Sultan Cemevi'ni ziyaret etti

Alevi

HDP'li Ali Kenanoğlu yıllardır yolları yapılmayan Tokat'taki Alevi köylerini Meclis gündemine taşıdı

Alevi

Tokat'ta Alevilerin yaşadığı köyün yolları yapılmıyor: "Yazın toz bulutu, kışın çamur deryası"

Alevi

Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler Kadıköy'de anıldı