DünyaGüncel

Kolombiya’da vergi yasası geri çekildi, ‘Ulusal Grev’ devam ediyor

Kolombiya’nın başkenti Bogota başta olmak üzere Medellin, Cali, Baranquilla, Cartagena, Valle de Cauca ve Bukaramanga’da sokağa çıkan binlerce kişi, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’yi protesto etti.

Protestoların merkezi başkentin tarihi Bolivar Meydanı’nda toplanan sendikacılar, öğrenci grupları ve yerli temsilcilerinin eylemlerini sürdürürken. Kentin farklı noktalardaki toplanan bazı eylemciler ise yolu trafiğe kapattı. Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD polislerinin eylemcilere göz yaşartıcı gazla saldırması üzerine çatışma çıktı.

“ADALETE VE DİYALOGA İHTİYACIMIZ VAR”

Başlangıçtan beri eylemlerin devam ettiği ülkenin üçüncü büyük kenti Cali’de ise eylemciler ile polis arasında pek çok çatışma yaşandı. Eylemlerde, şu ana kadar 54 kişinin hayatını kaybettiği, birçok kişinin yaralandığı kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Cali Belediye Başkanı Jorge Ivan Ospina, kentte kamu düzeninin bozulduğuna, eylemlerde can kayıpları olduğuna dikkati çekerek, “Bu koşullar altında hayatımıza devam edemeyiz ne yazık ki ölümler var. Adalete ve diyaloga ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Öte yandan Devlet Başkanı Ivan Duque, ölümlerin duyulmasının ardından Cali’ye ziyarette bulundu.

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden en son yapılan açıklamada, 28 Nisan’da genel grev ile başlayan vergi yasası karşıtı eylemlerde can kaybının 46 olduğunu belirtti. Ülkede bağımsız örgütlerin verilerine göre ise 30 gün önce ulusal grevle başlayan vergi yasası karşıtı eylemlerde şu ana kadar 54 kişi yaşamını yitirdi, yaralı sayısı 1500’ü geçti.

Benzer Haberler
Güncel

Sedat Peker'den 10. video geldi

Güncel

Ahmet Şık'tan Veyis Ateş'e yanıt

Güncel

Hazine'nin 3,3 milyon yolcu garantisi verdiği Ankara Tren Garı'nı 208 bin kişi kullandı

Güncel

Batman Müzesi'nde 20 altın sikke kayıp: Piyasa değeri 10 milyon TL