Alevi

HDP’li Kenanoğlu’dan ‘Çorum Katliamı’ önergesi: Sorumluları mahkum edilmediği sürece Türkiye demokratik bir ortama geçiş yapamayacaktır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 41. yıl dönümü dolayısıyla Çorum Katliamı’na ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. 

Kenanoğlu, aradan geçen 41 yıla rağmen Çorum Katliamı’nın sebepleri, sonuçları ve failleri bakımından hala aydınlatılmadığını belirttiği ve başta Aleviler olmak üzere 57 kişinin yaşamını yitirdiği Çorum Katliamı’nın bütün ayrıntılarıyla incelenmesi ve gerçek sorumlularının yargı önüne çıkartılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Meclis İçtüzüğü ’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca HDP Meclis Grubu adına araştırma önergesini gerekçesiyle beraber TBMM’ye sundu.

Kenanoğlu’nun sunduğu araştırma önergesi metninde şu ifadeler yer alıyor:

41 yıl önce yaşanan Çorum katliamı 12 Eylül darbesine giderken önemli bir kilometre taşıdır. 12 Eylül öncesinin siyasi ikliminde gerçekleşen Çorum katliamı sebepleri, sonuçları ve failleri bakımından hala aydınlatılmamış, yüzleşilmemiş toplumsal yaramızdır. 29 Mayıs ve 4 Temmuz 1980 tarihleri arasında gerçekleşen katliam iki aşamalı olarak yaşanmıştır. 27 Mayıs 1980 tarihinde MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesi bahanesi ile başlayan gerginlikler 31 Mayıs’a kadar sürmüştür. Ülkücüler tarafından kitlesel bir linçe dönüşen saldırılar katliamı da beraberinde getirmiştir.

“SORUMLULARI MAHKUM EDİLMEDİĞİ SÜRECE TÜRKİYE DEMOKRATİK BİR ORTAMA GEÇİŞ YAPAMAYACAKTIR”

Çorum’da Alevilerin yaşadığı Milönü mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede Alevilere ait evler ve işyerleri yağmalanmış, insanlar ya kan kaybından ya yakılarak ya da silahla vurularak öldürülmüştür. Bütün bu olaylar devam ederken 3 Temmuz günü ‘Aleviler camii bombaladı’ senaryosuyla katliamın 2’nci aşaması hayata geçilmiştir.

3 Temmuz’da sokağa çıkma yasağı ilan eden hükümet 4 Temmuz’da yasağı kaldırmış ve toplumsal muhalefet diye tanımladığı saldırıları izlemekle yetinmiştir. Katliamda çoğunluğu Alevi olan 57 vatandaşımız öldürülmüş ve yüzlerce kişi yaralanmıştır. Alevi mahallelerindeki direniş ise daha fazla insanın hayatını kaybetmesinin önüne geçmiştir.

Bugün de yaratılmaya çalışılan kutuplaşmanın altında yatan zihniyet aynıdır ve geçmişte yaşanan bu tür katliamların sorumluları mahkûm edilmediği sürece Türkiye demokratik bir ortama geçiş yapamayacaktır.


Soru önergesinin tam metnini okumak için tıklayınız.


Benzer Haberler
AleviGüncel

Alevi kurumlarından HDP İzmir İl Başkanlığı'na yapılan saldırıya ilişkin açıklama: Katili Maraş'tan, Madımak'tan tanıyoruz!

Alevi

Kenanoğlu: Alevilere ve Kürtlere, nefret söyleminde bulunan Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?

Alevi

Hüseyin Mat, Soylu'nun danışmanının Cemevlerini ziyaret etmesine tepki gösterdi: Samimi değilsiniz. Dürüst hiç değilsiniz

Alevi

Sivas Katliamı Davası 6 Ekim'e ertelendi