EmekÖzel Haber

Kayı İnşaat’ın geçici konkordato süresi 18 hazirana kadar uzatıldı

Yol TV Editörü
Hilal SUSUZ

Kayı İnşaat işçileri 2 yıldır hakları için mücadele ediyor. 2 yılın sonunda başlatılan konkordato sürecinin bugün görülen duruşmasında geçici konkodatonun 18 hazirana kadar uzatılmasına karar verildi.

İnşaat-Sen tarafından dün Dışişleri Bakanlığı önünde, bugün ise konkordato davası öncesinde Kartal Adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

İnşaat-Sen tarafından konkordato davası öncesinde yapılan açıklamada, “Kayı İnşaat yurt dışında milyar dolarlık ihaleleri alırken bakanlıkların bundan haber vardı. Devlet hastanelerinin kiraladığı cihazlardan Sağlık Bakanlığının haberi vardı. Eğer Kayı İnşaat işçileri bankaların, finans şirketinin ardına atılırsa bunun hesabını hiçbir bakanlık bu ülkenin emekçilerine veremez” denildi.

Yapılan açıklamada söz alan Kayı İnşaat işçilerinden Abdulsamet Kete Adalet Bakanlığına seslenerek, “Adalet var ama zenginlere! İşçilere gelince adalet göçüp gidiyor” dedi.

İNŞAAT-SEN: YÜRÜTTÜĞÜMÜZ EKMEK KAVGASI

Ertelenen konkordato davası sonrası Yol TV’ye açıklamalarda bulunan İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Nurseli Gözüaçık, yürüttükleri mücadelenen ekmek kavgası ve bu ülkenin, dünyanın dört bir yanında üreten milyonlarca emekçinin alnının akı olduğunu belirterek, “Kazanırsak hepimiz için kazanacağız. Kayı işçileri ve tüm işçi sınıfı için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi. Gözüaçık, verdikleri mücadeleyi şu şekilde aktardı:

 “Bugün Kayı İnşaat’ın konkordato davası için İstanbul Kartal Adliyesi’ndeydik. Şirketin geçici konkordato süresi 18 Haziran’da kadar uzatıldı. Biz konkordato ilan edildiğinden beri öncelikli olarak Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki şirkete ait hisselerin satılmasını bekledik. Eğer satış gerçekleşseydi işçiler alın terinin karşılığını alacaktı. Şimdi bu uzatılan kısa süre içinde de yine bu satışın takipçisi olacağız. Çünkü iflas durumunda ipotekli bankalar işçi alacaklarının önüne hukuken geçebiliyor. Biz iflastan önce konkordato sürecinde işçi alacaklarının ödenmesinin peşindeyiz.

İnşaat-Sen olarak büyük bir soruna karşı mücadele ediyoruz. Bir batık şirket karşısında işçilerin alın terini, bankaların ölü sermayesinden korumaya çalışıyoruz. Konkordato davasının görüldüğü mahkemeye onlarca banka ve alacaklı vekili katılıyor. Herkes verdiği faizli borcun peşinde. Biz bir kez daha tüm bankaları ve alacaklıları uyarıyoruz: İşçileri yok saymaya, işçi alacaklarını geriye atmaya çalışmayın. Eğer böyle bir adım ile karşılaşırsak her banka ve alacaklının kapısında mutlaka olacağız.”

İnşaat-Sen Avukatlar Koordinasyonu Üyesi Avukat Sevda Nur Bayram ise konkordato sürecini şu şekilde değerlendirdi:

“Cezayir’de çalışmış ve alacaklarını alamamış 400 işçi var. İşçilerin alacaklarını alabilmelerinin tek yolu konkordato süreci içerisinde Kayı İnşaat’ın Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki hisselerinin satışının gerçekleşmesi. Bu satış eğer iflas sonrasına bırakılırsa işçilerin önüne ipotekli bankaların geçme ihtimali çok yüksek. O yüzden iflasa bırakılmayarak konkordato süreci içerisinde bu satışın yapılması gerek. Şu an mahkemeye sunulmuş, bir firmanın hisseler için verilmiş resmi bir teklifi var. Biz bu teklifin değerlendirilerek satışın gerçekleştirilmesini ve satıştan elde edilecek gelirden işçi alacaklarının öncelikli olarak ödenmesini istiyoruz. Bu yüzden biz mahkemede de heyetin bu teklifi değerlendirip satışa izin vermesini ve buna bağlı olarak da Kayı İnşaat’ın satış yönünde gerekli adımları bir an önce atarak işçi alacaklarının öncelikli olarak ödenmesi gerektiğini belirttik.”

“MAHKEMENİN HAKKANİYETLİ DAVRANIP KONKORDATO SÜRECİNİ UZATMASI GEREKİYOR”

“Şekli Hukuka bakarak sadece borçları ve mal varlığını karşılaştırdığımıza firmaya iflas verilecek olabilir. Ama adaletin sağlanması yönünden bakacaksak ve de mahkemenin de hakkaniyetli davranması gerektiği düşünülürse iflas kararı verilmeyip bu konkordato sürecini uzatılması gerekir. Konkordato sürecinde Gaziantep Şehir Hastanesindeki hisselerin satılıp işçi alacaklarının öncelikli olarak ödenmesi gerekir. Çünkü iflas sürecinde işçiler alacaklarını alamayacak.”

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"