EmekÖzel Haber

AKP’nin işçi alacaklarını daha geri plana atıp, banka alacaklarını önceleyen kanun teklifine itirazlar büyüyor

Yol TV Editörü
Hilal SUSUZ

Mevcut İcra ve İflas Kanunu’na göre geri planda olan işçi alacakları, AKP’li vekillerin teklifine göre finans şirketlerinin de gerisine bırakılacak. Adalet Komisyonu’na sunulan ve banka alacaklarını önceleyecek bu teklife itirazlar sürüyor. Kanun teklifine en başından beri karşı çıkan İnşaat-Sen açıklamalar yayınlarken HDP’li vekil Züleyha Gülüm ve CHP’li vekil Turan Aydoğan da komisyonda tepki gösterdi.

Mevcut hukuka göre zaten işçi alacakları gerideyken AKP’nin bu felaket teklifi ile birlikte işçi alacaklarının önüne bir de krediler, finans şirketleri geliyor. İcra ve İflas Kanunu’nda öncelik devlet alacakları, ipotekli bankalar ve işçi alacakları şeklinde sıralı. Fakat AKP’nin teklifi ile işçi alacaklarının önüne finans şirketleri gelecek. 

CHP’li vekil Turan Aydoğan AKP’nin teklifine karşı Meclise kanun teklifi sundu. Bu teklife göre firmanın iflası ve konkordato ilan etmesi gibi durumlarda hak kaybına uğrayan ve emeğinin karşılığı olan alacağını temin edemeyen işçilerin bu haklarının devlet tarafından garanti altına alınması öngörülüyor. 

Verdiği kanun teklifinden Komisyon’da bahseden Aydoğan, özellikle Koronavirüs sürecinde en çok inşaat işçilerinin mağdur edildiğinden bahsederek “İflas ve konkordato sürecinde işçi hakları da ödensin. Özellikle inşaat sektöründe alacağını alamayan işçiler var” dedi.

Komisyon’da söz alarak teklife karşı çıkan Züleyha Gülüm, “İnşaat-Sen Kayı İnşaat işçileri aylardır mücadele ediyorlar. Yıllarca yurt dışında inşaatta çalıştılar, geçimlerini sağlamak için her türlü özveride bulundular ancak alacaklarını alabilmiş değiller. Ankara’ya da geldiler, Bakanlık önüne geldiler. İşçilere söz verildi ancak halen ücretlerini alabilmiş değiller. Bizler işçilerin alacaklarını nasıl alacakları yönünde konuşmamız gerekirken kalkmış sermayeyi bankaları koruyan bir düzenleme getirmeye çalışıyorsunuz” dedi.

Benzer Haberler
EmekGüncel

Hukuk ve kamu yönetimi mezunları zabıta olmak için kuyruğa girdi

EmekGüncel

Manisa Barosu, Soma Katliamı davası kararlarını temyize götürüyor

Emek

Kayı İnşaat duruşmasında karar çıktı: Konkordato süresi 6 ay daha uzatıldı

EmekÖzel Haber

Soma Katliamı davasında ödül gibi cezalar verildi: "Açıkça bir siyasi müdahale vardı"