Güncel

İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecinin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu ifade etti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AB Konseyi başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı. Görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğini belirten Kalın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecinin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu ifade etti” dedi.

Kalın, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Komisyonu Konsey Başkanı Charles Michel ile olan görüşmesi olumlu bir atmosferde gerçekleşti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB sürecinin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu ifade etti.

“Görüşmede, AB’in pozitif gündemi destekleyecek somut adımlar atması gerektiği belirtildi. Bölgede yeni bir mülteci dalgasının yaratacağı istikrarsızlık ve insanı krize karşı göç mutabakatının ivedilikle yenilenmesi ihtiyacı hatırlatıldı.

“Kalıcı istikrar ve güvenlik için her türlü terör örgütüne karşı etkin ve ortak mücadele yürütülmesi gerektiği ifade edildi.”

“KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEK”

“Bölgesel krizlere sürdürülebilir çözümler üretilmesinin, Türkiye ve AB ülkelerinin ortak menfaatine olduğu vurgulanan görüşmede, Suriye, Irak, Libya, Karabağ, Doğu Akdeniz konuları da ele alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı’nın da Akdeniz’in bir barış denizine dönüşmesi yolunda önemli bir rol oynayacağı belirtildi. Türkiye’de devam etmekte olan davalarla ilgili hukuki sürece herkesin saygı göstermesi gerektiği açık bir şekilde ifade edildi. Toplantıda ayrıca bazı üye ülkelerin Türkiye-AB ilişkilerini esir almasına müsaade edilmemesi gerektiğinin önemi vurgulandı. Çeşitli mecralarda dile getirilen Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımız, konuya açıklık getirerek, ‘kadına karşı şiddetin küresel bir sorun olduğunu ve bu şiddetin her türüyle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini’ belirtti. Mevcut yasalar çerçevesinde hukuki mekanizmaların daha da güçlendirilerek kadına karşı şiddetle mücadelede çok daha etkin neticelere ulaşılacağı ifade edildi.”

AB HEYETİNDEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MESAJI: AYRILMAK DOĞRU BİR SİNYAL VERMEDİ

AB Konseyi Başkanı Von der Leyen de, AB Delegasyonu’nda yaptığı açıklamada görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“Bir yolun başındayız. Bu yolun bizi nereye götüreceği sadece müzakerelere değil, Türkiye’nin olumlu momentumuna da bağlı. Son haftalarda gördüklerimizin sürdürülebilir olduğu kanıtlanmalı. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterildiği kanıtlanmalı. İstanbul sözleşmesi üzerine uzun bir konuşma yaptık. Ayrılmak doğru bir sinyal vermedi.

“AB yanlış gelişmeleri konuşmaktan hiçbir zaman çekinmeyecektir. Bu durum Yunanistan ve Kıbrıs gibi AB üyesi ülkelere yönelik tek taraflı eylemler için de geçerlidir.

“İnsan hakları konuları müzakere edilemez. Kesinlikle ilk öncelik bunda. AİHM’in Kavala ve Demirtaş konusunda açıkça karar bildirdiğini gündeme getirdik. Avrupa Konseyi kurucusu olarak Türkiye’nin kararlara saygı duyması önemli. İstanbul Sözleşmesi konusunda Türkiye’yi ikna edemedik ancak kesinlikle çağrı yaptık.”

(Fotoğraf: T.C. Cumhurbaşkanlığı)

Benzer Haberler
Güncel

Mehmet Ali Çelebi'den silinen tweetlerine ilişkin 'ağabeyim yazmış' açıklaması

Güncel

Konya Barosu avukatları: AKP'li Meram Belediyesi kanuna aykırı hayvan toplama işlemi başlattı

Güncel

Erdoğan: Suriye'de güvenli bölgenin halkalarını yakında birleştireceğiz

EmekGüncel

İşçi Emekçi Birliği, Sunny işçilerine çağrı yaptı: Tüm bu saldırıları taban birliklerimizi oluşturarak, mücadeleci bir hatta ilerleyerek durdurabiliriz