Güncel

Kulis: 6 ya da 7 bakanlıkta değişim bekleniyor

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, “Konuşulanlara göre 6 ya da 7 bakanlıkta bir değişim bekleniyor” dedi. Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılacağı ve buralara iki bakanın atanacağı beklentisinin yüksek olduğunu belirten Canova, konuşulanlar arasında Kabine değişikliğinin kongreden sonraya kaldığını ifade etti.

Canova, “MYK ve MKYK’da olan bazı isimlerin kabineye geçmesi beklenebilir. Bakanların daha profesyonel isimlerden oluşması, yeni sisteme uygun isimleri kabinede görebiliriz” dedi.

“PARTİ YÖNETİMİNDEKİ DEĞİŞİM KABİNEYE DE YANSIYACAK”

Dicle Canova kongre hakkında da şunları söyledi:

“Tabanın da dikkate alabileceği birtakım akil isimlerin ağırlıkta olabileceği değerlendiriliyor. Gerçekte kaç bakanlık değişecek ve bu değişim hangi yönde olacak tek isim biliyor, o da Cumhurbaşkanı Erdoğan… Bugünse konuşulanlar kongreden sonraya kaldığı Kabine değişikliğinin. Ama derin kulislerde ne konuşuluyor. Elbette parti yönetimindeki değişim Kabineye de yansıyacak. Parti yönetiminde biraz daha siyaseten ağırlığı olan, günlük siyasi sıcak gelişmelere anında tepki verebilecek, medyada yer bulabilecek, tabanın da dikkate alabileceği birtakım akil isimlerin ağırlıkta olacağı belirtiliyor.”

“6 YA DA 7 BAKANLIKTA BİR DEĞİŞİM BEKLENİYOR”

“Buna karşılık kabinenin de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle biraz daha profesyonel isimlerden oluşması yani yine teknokrat ağırlıklı olması yönünde bir beklenti var. Peki kaç isim değişir? Konuşulanlara göre 6 ya da 7 bakanlıkta bir değişim bekleniyor. Daha öncesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sırasında birleştirilen bakanlıklar vardı. Turizm – Kültür, Çevre ve Şehircilik, Aile – Çalışma gibi… Bunlar da zamanla ayrılabilir, iş yükü çok fazla oluyor gibi birtakım çekinceler gelmişti gündeme. Bunu da sorguladığımızda görüyoruz ki Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılması yönünde bir irade var şu sıralarda. Ama dediğimiz gibi bunlar hep beklenti.

“Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ayrılacağı ve buralara iki bakanın atanacağı beklentisi yüksek. Neye göre belirlenecek peki bu isimler? AK Parti sık sık kamuoyu yoklamaları yapıyor. Ve bakanların birer karnesi var diyebiliriz. Ve bu süreçte de Cumhurbaşkanı’nın partiden o kamuoyu yoklamalarını ilişkin bilgileri istediği, son 10 gündür de bunların üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. Bakanların performanslarına da bakarak bir değişim gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Kabine değişikliği olacak mı?” sorusuna “Cumhurbaşkanı yeni bir düzenlemeye gidecektir. Önümüzdeki günlerde bunu göreceğiz” diye cevap vermişti.

(Fotoğraf: Twitter/RTEdijital)

Benzer Haberler
Güncel

Gülse Birsel: Kira tadında elektrik faturamı arz edeyim

Güncel

Kalamış Yat Limanı ihalesi Erdoğan'ın kararıyla iptal edildi

Güncel

THY'nin Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yarın için planlanan 49 uçuşu iptal edildi

GüncelKadın

Rahmi Uygun, "tasarlayarak öldürme" suçundan tutuklandı