Güncel

Soylu’nun Gara iddiası HDP’yi kapatma davasında delil olarak sunuldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HDP’nin kapatılması istenilen iddianamesinde, Süleyman Soylu’nun HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in Gara’ya gittiği iddiası, delil olarak sunuldu. Partinin tüzük ve programı da kapatmaya gerekçe gösterildi. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Gara paylaşımları da kapatmaya delil olarak sunuldu.

SOYLU’NUN İDDİASI ‘AÇIK KAYNAK’ DELİLİ OLDU

ANKA’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir Gara’ya gitti” iddiası ise iddianamede ‘açık kaynak bilgisi’ olarak sunularak “Hatta 25., 26. ve 27 dönem HDP Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in önceki tarihlerde ‘Gara’ bölgesine gidip PKK’lı teröristlerle görüştüğü açık kaynaklara yansıyan bilgiler arasındadır” denildi.

İddianamede HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Gara paylaşımları da kapatmaya delil olarak sunularak şu ifadelere yer verildi: 

“Irak’ın kuzeyinde yapılan operasyon sırasında bir mağarada rehin tutulan 13 silahsız vatandaşımızın PKK tarafından hunharca katledilerek şehit edilmesinden sonra da davalı parti kanadından bu katliamı gerçekleştiren terör örgütü her zaman olduğu gibi yine kınanmamıştır. Hatta davalı partinin milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesaplarından attıkları mesajlar ile bırakın terör örgütünü kınamayı tek bir kelime ile eleştirmezlerken devleti suçlamışlardır.”

“KAPATILMASI HUKUKSAL ZORUNLULUK”

“Davalı partinin (bölücü terör örgütü PKK ile amaç birliği doğrultusunda) ülkeyi ırk esasına dayalı olarak bölüp ayrı bir devlet kurma hedefine ulaşmada bölücü terör örgütü vasıtasıyla şiddet unsurunu kullanmada kararlı olduğu toplumun her kesimince bilinmektedir. Bu hal ve şartlarda Anayasanın 3. maddesinde ifadesini bulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak ve toplumun huzur, güven ve birlikteliği için davalı partinin temelli kapatılması hukuksal bir zorunluluktur.”

(Haber Fotoğrafı: Halkların Demokratik Partisi-Twitter)

Benzer Haberler
Güncel

TGRT ve Türkiye Gazetesi'nin hesabı yorumlara kapatıldı

Güncel

Asgari ücret tespit komisyonu, çarşamba günü toplanacak

Güncel

Hopa'da çay üreticileri AKP'nin yasa tasarısını protesto etti

Güncel

Şaka değil gerçek: 20 liralık borç yüzünden gözaltına alındı