Kadın

Edirne’den Hakkari’ye kadınlar meydanlardaydı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız

8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle Türkiye’nin dört bir yanında bugün kadınlar meydanlardaydı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, son dönemde artan şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti.

“Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız” sloganıyla bir araya gelen kadınlar bugün, Adana, Antalya, Alanya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Antep, Gebze, Nevşehir, Kocaeli, Konya Bitlis, Sakarya, Samsun, Yalova, Diyarbakır, Adıyaman, Isparta, Mersin, Aydın, Kilis, Muğla, Kütahya, Hakkari, Tekirdağ, Maraş, Bingöl, Malatya ve Almanya’nın başkenti Berlin’de illerinde eylemlerdeydi. Platform üyeleri 5 Mart Cuma günü ise  İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Manisa, Ordu, Kayseri, Muğla-Marmaris, Tokat ve Kastamonu’da eylem yaparak 8 Mart programını başlatmıştı.

Bugün yapılan eylemler:

Muğla

Saat 11.00’da Sınırsızlık Meydanı’nda buluşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri üyeleri açıklamalarında, “Failler cinayetin üstünü kapatacağını, ceza almayacağını sanıyor. Çünkü İstanbul Sözleşmesi etkin uygulanmıyor. Kadınlar bunu değiştirecek!” ifadelerine yer verdi.

Çorum

Çorum’da onlarca kadın kent meydanında sloganlarla yürüyüş yaptı. Kadınlar günlerdir süren Boğaziçi eylemlerine de selam gönderdi. “Öğrencileri değil katilleri yargıla” sloganı attı.

Urfa

Urfa’da yapılan açıklamada, “Bizler sadece 8 Mart’ta değil, yılın her günü meydanlarda, adliyelerde, iş yerlerinde, üniversitelerde mücadele ediyoruz.” denildi.

Adıyaman

Adıyaman Demokrasi Parkı’nda buluşan kadınlar, “Asla yalnız yürümeyeceksin diyen bütün kadınlar olarak bugün meydanlardayız.” açıklaması yaptı.

Yalova

Yalova’daki eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına vurgu yapıldı. “Kadınlar, LGBTİQ+’lar, için İstanbul sözleşmesi yaşatır!” denildi.

Bolu

Bolu’da bir araya gelen kadınlar, “Kadın cinayetlerinin peşini asla bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız!” dedi.

Bitlis

Bitlis Tatvan AVM önünde sloganlarla buluşan kadınlar, “Mücadelemiz sayesinde İçişleri Bakanlığı kadın cinayeti verilerini açıklıyor. Artık mahkemeler indirim veremiyor.” açıklaması yaptı.

Nevşehir

Nissara AVM önünde buluşan Nevşehirli kadınlar, “Kadın cinayetlerini durdurmak için, kadın cinayetlerini şüpheli bırakmamak için meydanlardayız. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.” dedi.

Antep

Saat 15.00’da Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen onlarca Gaziantep Kadın Meclisi üyesi, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla 8 Mart’ı kutladı. 

Diyarbakır

Diyarbakır’daki eylemde son günlerde yaşanan kadına yönelik şiddet haberlerine değinildi ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması çağrısı yapıldı. Eyleme Katıldığı ses yarışmasının ardından birlikte olduğu erkek tarafından başından vurulan ve engelli bırakılan Mutlu Kaya da katıldı.

Düzce

“Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız” diyerek bir araya gelen kadınlar, sloganlarla eylem yaptı.

Sakarya

Sakarya Kadın Meclisi üyeleri Gar Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Geçen 8 Mart’tan bu 8 Mart’a 303 kadın cinayeti işlendi, 181 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Bu rakamlara kimse alışmasın. Bizler hiçbir kadının öldürülmediği günlerde buluşmak istiyoruz.” denildi.

Van

Van Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Her ildeki mücadelemiz ile hiçbir kadın asla yalnız yürümeyecek” denildi.

Aydın

Aydın’da bir araya gelen kadınlar, şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti, açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şule Çet, Aleyna Çakır, Nadira Kadirova, Duygu Delen için yılmadan mücadele ettiğimiz gibi üstü kapatılmaya çalışılan hiçbir kadın cinayetini şüpheli bırakmayacağız.”

Maraş

Piazza AVM önünde buluşan Maraş Kadın Meclisi üyeleri tarafından yapılan açıklamada, “Her ay açıkladığımız veriler birer sayı değil kadınların mücadele dolu yaşamı. Bizler artık kadın cinayeti verilerini açıklamak zorunda kalmak istemiyoruz.” denildi.

Adana

Atatürk Parkı’da buluşan Adanalı kadınlar, öldürülen kadınların isimlerini sayarak, “Öldürülen bütün kadınlar için buradayız” dedi.

Tekirdağ

Tekirdağ Kadın Meclisi üyeleri Hasan Ali Yücel Meydanı’nda bir araya geldi. Yapılan açıklamda, “Kadınlar öldürülme pahasına kendi hayatları hakkında karar vermekten vazgeçmiyor, biz de “kadın cinayetlerini durduracağız” demekten vazgeçmeyeceğiz.” denildi.

Kütahya

Kütahya Kadın Meclisi’nin açıklamasında ise “Adliyelerde, işyerlerinde, okullarda… Bugün birçok ilde olduğu gibi meydanlarda; mücadelemiz her yerde sürüyor, sürecek.” ifadelerine yer verildi.

Balıkesir

Balıkesir Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda buluşan kadınlar, “Öldürülen bütün kadınlar için buradayız, kadın cinayetleri durana dek durmayacağız.” dedi.

Edirne

Saraçlar Caddesi’nde buluşan Edirne Kadın Meclisi üyeleri, “Kadınlar kendi hayatlarına dair karar aldığında öldürülüyor, buna son vereceğiz.” dedi.

Erzurum

Erzurum Kadın Meclisi üyeleri soğuk havaya rağmen buluştu. Kadınlar, ““Bizler hiçbir kadının öldürülmediği günlerde buluşmak istiyoruz.” dedi.

Bursa

Bursa Formara Meydanı’nda buluşan kadınlar, şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti ve “Nadira Kadirova’ya, Aleyna Çakır’a Duygu Delen’e ne oldu?” diye sordu.

Gebze

Gebze’de de kadına yönelik şiddete karşı onalrca kişi sloganlarla buluştu. Basın açıklaması gerçekleştirildi.

Samsun

İki gün önce bir kadının sokak ortasında öldüresiye şiddet gördüğü Samsun’da kadınlar şiddete karşı sokaktaydı. Samsun Kadın Meclisi 8 Mart açıklamasında “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız, şiddetin ortaya çıkmayacağı bir toplum yaratacağız” ifadelerine yer verdi.

Hakkari

Hakkari Kent Park’ta da kadınlar 8 Mart eylemi yaptı. “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarının atıldığı eylemde kadınlar, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını ve kadın cinayetlerinin durdurulmasını istediklerini vurguladı.

Mersin

Mersin’deki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda buluşan platform üyeleri, “Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadınlar” sloganları attı.

Alanya

Antalya’nın Alanya ilçesinde de buluşan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yaptı. Açıklamalarında, “Şiddetin ortaya çıkmayacağı bir toplumu yaratmak için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız. Bugün Alanya’da İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak için eylemdeydik.” ifadelerini kullandı.

Denizli

Candoğan Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, “Kadınların can simidi olan 6284 ve İstanbul Sözleşmesi’ni etkin uygulatana kadar meydanları bırakmayacağız!” açıklaması yaptı.

(Haber Fotoğrafı: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu-Twitter)

Benzer Haberler
Kadın

Eda Nur Kaplan davasında iki sanığa 'nitelikli cinsel saldırı' suçlamasıyla 18'er yıl hapis istemi

GüncelKadın

Gülistan Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan Zaynal Abarakov'un üvey babası hakkında yakalama kararı

GüncelKadın

Esra Hankulu’nun 'kafa travması sonrası iç kanama' sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı

GüncelKadın

AKP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir: AK Parti, kadın politikaları konusunda hiçbir işi tesadüfen yapmadı