Emek

Maltepe’de grev devam ederken, çöpler İBB işçilerine toplatılacak

Maltepe Belediyesi’nde çalışan yaklaşık 1300 işçi Toplu İş Sözleşmesi(TİS) sürecinde anlaşma sağlanamadığı için greve çıktı. İşçilerin grevi beşinci gününde devam ederken işçiler bir yandan da grev hakkının engellenmesiyle mücadele ediyor.

Bu sabah saatlerinde Maltepe’nin bazı mahallelerinde işçilerin 100 kişilik bir grubun saldırısına uğradığı iddia edildi.

Yine sabah saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçileri ve belediye araçları Maltepe’ye gelerek çöpleri toplamaya çalıştı. Grevdeki işçiler ise, “İşçiyi birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Maltepe halkı bunları görsün.” diyerek tepki gösterdi, ardından İBB ekipleri alandan uzaklaştı.

İBB’de çalışan işçiler mesailerinin geceye alındığı bilgisini aktardı. Maltepe’deki çöpler İBB işçilerine toplatılacak. İBB’ye bağlı taşeron şirketlerde çalışanların bugünkü mesaileri saat 23.00’e alındı. 

ÖZGE AKMAN: GREV KIRICILIĞI SUÇTUR

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Sözcüsü Özge Akman yaptığı paylaşımda işçilerin kendilerine ulaştığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “İBB bu gece 23’te temizlik işçilerini Maltepe’ye götürecekmiş. İşçiler sağolsun arayıp haber verdi. Grev kırıcılığı suçtur. Bu ısrardan vazgeçin, işçilerin taleplerini kabul edin. Grevsiz demokrasi olmaz. Maltepe halkı sokaklar boşken grevi kırmak isteyenlere geçit vermemeli.”

İBB’DEN AÇIKLAMA

İBB tarafından yapılan açıklamada, “Maltepe Belediyesi’nde yaşanan grev nedeniyle, çok sayıda vatandaş tarafından temizlik ve çöp toplanmamasıyla ilgili İBB’ye şikayet iletildi. Halk sağlığının ve dengeli bir çevrede yaşamanın anayasal bir hak olduğunu dikkate alan İBB, ilçedeki çöpleri toplamaya başladı” denildi.

(Haber Fotoğrafı: @KGrevde-Twitter)

Benzer Haberler
Emek

Konyalı çiftçilerin eylemini değerlendiren AKP’li vekil Gülay Samancı: Tamamen provokasyon amaçlı

Emek

İtalya'da grev başladı

Emek

İnşaat-Sen'den Kazakistan'da mahsur kalan işçilerle ilgili açıklama

Emek

Neo Trend işçileri kıdem tazminatlarının peşinde