Emek

İnşaat işçisi Menderes Kış: Kaçak çalıştırdılar, iskeleden düşünce ‘bu şirkette çalışmıyor’ dediler

Kazakistan’da Sembol İnşaat’ın yükleniciliğini yaptığı Kervansaray şantiyesinde çalışan Menderes Kış 25 Aralık 2020’de iskeleden düşerek yaralandığını söyledi. İnşaat Emekçileri Sendikası “Üç firma da Menderes Kış’ın her hakkının teslim edilmesi, sağlığına hızla kavuşabilmesi için üzerine düşeni derhal yapmalıdır.” çağrısında bulundu.

Kış, kazanın ardından Sembol İnşaat’ın taşeron firması olan Seyhan İnşaat patronu ve Teka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ile İstanbul’a getirildiğini, ameliyat olması gerektiğini fakat patronlar tarafından evine gönderilerek bir daha aranmadığını söyledi.

Yaralanan işçi Menderes Kış; işçilerin Seyhan İnşaat tarafından sigortasız çalıştırıldığını, bu ortaya çıkmasın diye iş kazasının üzerinin örtüldüğünü, patronlar tarafından hem tehdit edildiğini hem de susturulmak istendiğini anlattı.

İnşaat Emekçileri Sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamız Menderes Kış’ın her hakkını alabilmesi için yanında olacak.” denildi. Açıklamanın öne çıkan kısımları şöyle:

“SEMBOL-SEYHAN-TEKA İNŞAAT İŞÇİNİN HAKKINI VERİN

İşçileri Kazakistan’da sigortasız, pasaportuna el koyarak, en kötü koşullarda zorla çalıştırmışlar. Bir işçi iskeleden düşmüş, üstünü örtme peşindeler. Pasaportuna el koydukları işçiyi İstanbul’a getirip ameliyat ettireceğiz diyerek oyalamışlar. Menderes Kış hakkını aramak için hukuk yoluna başvurunca ise patronlar tarafından tehdit edilmiş. Diğer yandan taşeron firma, işçinin içeride kalan hakedişlerini de ödememe keyfiyetini hala sürdürüyor.

Burada 3 firmanın adı geçiyor: Başta Sembol İnşaat, Seyhan İnşaat ve Teka İnşaat. Olayın üzerinden geçen zaman 2 ayı bulacak. Tehditten, hak gasp etmekten başka ne yapıldı bu süreçte? Üç firma da Menderes Kış’ın her hakkının teslim edilmesi, sağlığına hızla kavuşabilmesi için üzerine düşeni derhal yapmalıdır. Sendikamız Menderes Kış’ın her hakkını alabilmesi için yanında olacak.

İnşaatçılar, birlik olmak için ve haklarımızın peşine düşmek için bir felaket beklemeyelim. İşte görüyoruz, patronlar hep kol kola. Birbirini korumakta ustalar. İşçiler de her yerde birliğini kurmakta usta olmalı. Yaşadığınız hiçbir hak gaspının karşısında susmayın. Yalnız değilsiniz, sendikanız İnşaat-Sen var.”

(Haber Fotoğrafı: Twitter- iskender_047221)

Benzer Haberler
Emek

Konyalı çiftçilerin eylemini değerlendiren AKP’li vekil Gülay Samancı: Tamamen provokasyon amaçlı

Emek

İtalya'da grev başladı

Emek

İnşaat-Sen'den Kazakistan'da mahsur kalan işçilerle ilgili açıklama

Emek

Neo Trend işçileri kıdem tazminatlarının peşinde