Alevi

İBB Başkanı İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Yüksel, Hızır Orucu’nu Kartal Cemevi’nde açtı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Hızır Orucu’nu Kartal Cemevi Vakfı’nda vatandaşlar ile birlikte açtı. İmamoğlu ve Yüksel, cemevinde vatandaşlara ayrıca hızır lokması dağıttı.

Hızır Orucu açma duasına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş ve Kartallı vatandaşlar katıldı.

İMAMOĞLU’NDAN LAİKLİK VURGUSU

Gerçekleştirilen Hızır Lokması dağıtımı öncesi; İmamoğlu ile Yüksel, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş’ı ziyaret etti. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmasında, laikliğin toplumsal barışın sağlanmasındaki rolüne dikkat çekerek; “Ayrıştırıcı dil, üstünlük taslayan bir akıl, her şeyden önce bizim inancımızda yok. İnsan olmanın prensibi de budur. İnançlara hizmet eden kurumların ve vakıfların çok dikkatli ve hassas olması gerekiyor. Bunu her ibadethanede her yerde hissetmek istiyoruz. Ülkemizin sağlam prensipleri var. Onlardan biri de laiklik ilkemizdir. Laiklik, toplumsal barışın, bir arada olmanın her şekilde bireylerin eşitliğini işaret eden bir prensiptir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, hepimize emanet ettiği en değerli prensiplerden bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

“YÜZÜNÜ KARANLIĞA DÖNENLERDEN OLMAYACAĞIZ”

İmamoğlu konuşmasının devamında, kamu kurumlarının tüm inançlara eşit derecede hizmet etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Hem Kartal Belediye Başkanımız Gökhan Yüksel, hem de bizler bunu temsil etmek için varız. Bu ülkeye ışık gibi doğmuş bir Mustafa Kemal Atatürk var. Önemli olan yüzünü ışığa dönmekte. Biz yüzünü karanlığa dönenlerden asla olmayacağız. Bugün, böylesine güzel bir ibadethanemizde, yüzümüze ışık tutan faaliyetleri kıymetli Başkanımızın aktarması beni mutlu etti. Bütün cemevlerimizin yanındayız. Cemevlerimizin, kamudan ne yazık ki hak ettiği hizmeti alamadığını çok yakın biliyorum. Bunun gereğini yapma konusunda da gereken bütün sorumluluğumuzu yerine getirmeyi önemsiyorum.” dedi.

Ekrem İmamoğlu ve Gökhan Yüksel, okunan dualarla birlikte oruçlarını açarak, cemevindeki vatandaşlara hızır lokması dağıttı.

Benzer Haberler
Alevi

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali Başlıyor

Alevi

Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç öldü

Alevi

Belçika Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Alevi

HDP'li vekil Kenanoğlu: Alevi mahallesi Urfa/Kısas’ta yol, su ve elektrik sorunları ne zaman çözülecek?