Alevi

AABK ve Avusturya ABF’den St. Pölten Cemevi hakkında açıklama

Kredi borcunun ödenememesinden kaynaklı Avusturya St. Pölten Cemevinin banka tarafından açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak olmasına ilişkin AABK ve Avusturya ABF tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Bir cemevimizin açık artırmayla satışa çıkmasına ne gönlümüz, ne de vicdanımız asla el veremez” denildi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun St.Pölten Cemevinin yöneticileriyle birçok defa görüşme gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerilerimizi ve taleplerimizi açıkça ifade ettik. St.Pölten Cemevi yöneticileri sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini bu nedenle de teklif ve önerilerimizi kabul etmediklerini tarafımıza kesin bir ifadeyle ilettiler. Bugünden itibaren tüm sorumluluk ve ortaya çıkacak sonuçlardan St. Pölten Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri sorumludur.” denildi. Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüIIerdir, gönüIIer yapmaya geIdik. -Yunus Emre

Alevilerin ibadethanesi Cemevidir. Cemevi aynı zamanda bir hizmet merkezidir. Cem, cenaze, nikah erkanları yürütülür. Deyişler, mersiyeler, gülbengler okunur, semahlar dönülür. Kısacası kutsalımız ve kimliğimizin merkezidir.

Bizler açısından bu kadar öneme sahip olan cemevlerimizin korunması, kollanması, sahip çıkılması ve işlevini Yol’un düsturuna uygun bir şekilde yürütülebilmesi hepimizin önceliğidir ve sorumluluğundadır.

Kamuoyunun da yakinen takip ettiği gibi Avusturya St. Pölten Cemevimizin Mart 2021 tarihinde bankaya olan kredi borcunu ödeyememesinden kaynaklı banka tarafından maalesef açık artırma yoluyla satışa çıkarıldığını üzülerek öğrendik.

Bir cemevimizin açık artırmayla satışa çıkmasına ne gönlümüz, ne de vicdanımız asla el veremez. Ayrıca St. Pölten Cemevimizin satın alınmasında Avrupa’nın birçok bölgesinde canlarımızın lokmaları ve alınterleri var.

St. Pölten Cemevimizin banka tarafından açık artırmaya götürülmeden önce ekonomik sorunları çözmek, sosyal barış ve dayanışmayı sağlamak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, St.Pölten Cemevimizin yöneticileriyle birçok defa görüşmeler gerçekleştirdik.

Toplumumuzu rahatsız eden ve üzen bu durumun çözümlenmesi konusunda 23 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son görüşmemizde, St. Pölten Cemevimizin yöneticilerine görüşlerimizi, endişelerimizi ve kaygılarımızı aktardık. St.Pölten Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerilerimizi ve taleplerimizi de açıkça ifade ettik. St.Pölten Cemevi yöneticileri sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini, bu nedenle de teklif ve önerilerimizi kabul etmediklerini tarafımıza kesin bir ifadeyle ilettiler. Bugünden itibaren tüm sorumluluk ve ortaya çıkacak sonuçlardan St. Pölten Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri sorumludur.

Umuyor ve temenni ediyoruz ki; tarafımıza iletildiği gibi bu sorun çözülür ve Alevilerin kutsal mekanı olan bir cemevimiz üçüncü kişi ya da kişilere, başka işletmelere ve de kurumlara satılmaz.

Sen seni bilirsen yüzün Hüdâ’dır; sen seni bilmezsen, hak senden cüdâdır.-Yunus Emre

Hızır ayındayız. Bozatlı Hızır darda, zorda, yolda kalana yetişsin, yardım etsin.

Benzer Haberler
Alevi

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali Başlıyor

Alevi

Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç öldü

Alevi

Belçika Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Alevi

HDP'li vekil Kenanoğlu: Alevi mahallesi Urfa/Kısas’ta yol, su ve elektrik sorunları ne zaman çözülecek?