Alevi

HDP’li Kemal Bülbül’den Alevilerin yaşadığı köylerin Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada işaretlenmesine ilişkin soru önergesi

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, sosyal medyada Tokat’ın Almus ilçesinde Alevilerin yaşadığı köylerin Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada işaretlenmesini hazırladığı soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesinde Tokat İli Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan’ın konuya ilişkin açıklamasına da yer veren Bülbül Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Bahse konu harita kim tarafından ve ne amaçla hazırlanmıştır?” diye sordu. Bülbül’ün soru önergesinin tamamı şu şekilde:

Sosyal medyadaTokat’ın Almus ilçesinde Alevilerin yaşadığı köylerin Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada fişlendiğine dair haberler yer almaktadır.

Yerel yayın yapan Anadolu’nun Sesi Tokat adlı sitede yer alan habere göre, Almus’a bağlı Arısu Köyü Eskici Mahallesi’nde rahatsızlanan bir kadının ambulansla hastaneye kaldırıldığı, hastanın İstanbul’da yaşayan oğlunun annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktorun kendisine hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almus’un köylerini gösteren bir harita gönderdiği ileri sürülmektedir. Hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanında kırmızı harflerle “Alevi” yazılı olduğu beyan edilmektedir.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tokat İli Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan, “Almus Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktor hasta yakınına bilgi verirken Whatsapp üzerinden attığı sınıflandırılmış ilçe haritası üzerinden öğrendiğimiz bu konu basit bir mesele değildir. Hastanın kimliğini, inancını, mezhebini sorgulama yetkisi yoktur. Bu doktorun bugüne kadar tedavi uyguladığı hastalar, hastalara uyguladığı tedavi yöntemleri ve reçeteler mutlaka incelenmelidir. Şimdi yapılacak iş doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasıdır” demektedir. Bu bağlamda;

  1. Bahse konu harita kim tarafından ve ne amaçla hazırlanmıştır?
  2. Alevilerin yaşamadığı köylerin yanında hiçbir ifadenin bulunmaması nasıl izah edilmektedir?
  3. Bakanlığınız bahse konu haritadan haberdar mıdır? Bakanlığınız açık bir ayrımcılığın kanıtı olan bu durumdan haberdar ise sorumlular hakkında idari ve hukuki bir soruşturma gerçekleştirmiş midir?
Benzer Haberler
Alevi

Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali Başlıyor

Alevi

Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç öldü

Alevi

Belçika Parlamentosu Êzidî soykırımını tanıdı

Alevi

HDP'li vekil Kenanoğlu: Alevi mahallesi Urfa/Kısas’ta yol, su ve elektrik sorunları ne zaman çözülecek?